• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Štát pomôže domácnostiam s cenami elektriny, hrozí riziko neschopnosti platiť zálohové platby či vyúčtovanie

Štát pomôže domácnostiam s cenami elektriny, hrozí riziko neschopnosti platiť zálohové platby či vyúčtovanie

Na základe zmluvy tak budú Slovenské elektrárne zaviazané ponúknuť Slovenskému plynárenskému priemyslu na predaj elektrinu s dodávkou v priebehu rokov 2023 a 2024 pre odberateľov elektriny v domácnostiach za cenu 61,2077 eura za jednu MWh.

Štát pomôže domácnostiam s cenami elektriny aj v budúcom roku. V stredu o tom na návrh Ministerstva hospodárstva SR rozhodla vláda, keď schválila všeobecný hospodársky záujem na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre domácnosti v roku 2024.

Možné zvýšenie o 80 percent

Ako pritom objasňuje rezort, trhové ceny energií sú naďalej extrémne vysoké a veľmi volatilné. Zohľadnenie súčasnej úrovne trhovej ceny elektriny by v budúcom roku znamenalo jej výrazné zvýšenie.


„Pri zohľadnení aktuálnych trendov by zvýšenie koncovej ceny elektriny pre domácnosti mohlo prekročiť 80 %,“ uvádza rezort. Veľký počet domácností by tak mohol prepadnúť do tzv. energetickej chudoby, ministerstvo upozorňuje aj na riziko významného zvýšenia podielu domácností, ktoré nebudú schopné uhradiť svoje záväzky či už v rámci zálohových platieb, alebo vyúčtovania energií.

Dovhun nevie povedať cenu

Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Peter Dovhun, aktuálne nevie povedať, koľko budú Slováci v budúcom roku platiť za elektrinu.


„Je neférové teraz povedať akékoľvek číslo,“ zhodnotil. Úlohou aktuálnej vlády je podľa neho pripraviť podklady pre tú nadchádzajúcu.


„Tento materiál súvisí s procesom prípravy podpisu implementačnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Slovenskými elektrárňami. Vytvára rámec pre aplikáciu toho, o čom tá zmluva je,“ zhrnul.

Zmiernenie dopadov zvýšenia cien

Podľa neho je aktuálne predčasné hovoriť o akýchkoľvek hodnotách, keďže ešte nemáme ukončené referenčné obdobie a takisto cenové konania.


„Tento materiál je konkrétnym krokom k tomu, aby sme zabezpečili silovú časť elektriny a jej cenu pre domácnosti na budúci rok vo výške 61,2 eura za jednu MWh,“ skonštatoval s tým, že je taktiež dôležité prejsť zo systému tzv. helikoptérových peňazí na adresnosť.


Rezort preto považuje za opodstatnené prijatie opatrení na zmiernenie dopadov extrémneho zvýšenia cien elektriny na vybranú kategóriu zraniteľných zákazníkov zo segmentu domácností na rok 2024 obdobne, ako boli prijaté na tento rok.

Finančná kompenzácia

Na základe zmluvy tak budú Slovenské elektrárne zaviazané ponúknuť Slovenskému plynárenskému priemyslu na predaj elektrinu s dodávkou v priebehu rokov 2023 a 2024 pre odberateľov elektriny v domácnostiach za cenu 61,2077 eura za jednu MWh.


Slovenské elektrárne sa taktiež zaviažu poskytnúť Slovenskému plynárenskému priemyslu v priebehu budúceho roka finančnú kompenzáciu na účely kompenzovania finančnej hodnoty nedodaného množstva elektriny v roku 2023.


„Na druhej strane, Slovenská republika sa zaviaže okrem iného zabezpečiť, aby nebola vyvíjaná, ani podporovaná žiadna iniciatíva smerujúca k zavedeniu dane, ktorá by zaťažila spoločnosť Slovenské elektrárne,“ konštatuje sa v materiáli.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie