• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Štát plánuje zmeny v pomoci najmenej rozvinutým okresom, bude efektívnejšia a transparentnejšia

Štát plánuje zmeny v pomoci najmenej rozvinutým okresom, bude efektívnejšia a transparentnejšia

Návrh novely zákona predpokladá financovanie 19 najmenej rozvinutých regiónov.

26.5.2021 (Webnoviny.sk) - Štát plánuje zmeny v pomoci najmenej rozvinutým regiónom.

Poskytovanie finančných príspevkov by malo byť efektívnejšie, adresnejšie a transparentnejšie. Zároveň by sa mali urýchliť jednotlivé procesy.

Predpokladá to novela zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov z dielne ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), ktorú v stredu schválila vláda. Zmeny by mali platiť od novembra tohto roka.

19 regiónov

Novela zákona predpokladá výdavky zo štátneho rozpočtu v tomto roku vo výške takmer 13,2 milióna eur, budúci rok viac ako 10,3 milióna eur a v nasledujúcich dvoch rokoch okolo 18 miliónov eur a 13 miliónov eur.

Návrh predpokladá financovanie 19 najmenej rozvinutých regiónov, akými sú napríklad Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Stará Ľubovňa, Bardejov, Levoča či Medzilaborce na roky 2021 až 2028.

Vznikne nový model

Alokácia potrebná na financovanie návrhu je rovnaká s alokáciou určenou na súčasné alebo už ukončené akčné plány na roky 2016 až 2023. Ministerstvo investícii počíta s financiami na podporu spomínaných okresov v hodnote viac ako 67 miliónov eur.

Pôvodný model prípravy a vyhodnocovania výziev založený na odporúčaniach okresných úradov by mal podľa kabinetom schváleného materiálu nahradiť nový model, tzv. Riadiacich výborov zložených z predstaviteľov VÚC, okresných úradov, odborníkov a zástupcov rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Nahradia sa dva dokumenty

Novela taktiež prináša zjednodušenie procesu schvaľovania záväzných dokumentov týkajúcich sa poskytovania regionálneho príspevku. Nahrádza vládou schválené dva záväzné dokumenty, a to Akčný plán najmenej rozvinutého okresu a Ročné priority, jedným záväzným dokumentom, Plánom rozvoja.


Ten by mal ako komplexný materiál pre poskytovanie podpory najmenej rozvinutému okresu obsahovať súbor konkrétnych aktivít na riešenie rozvojového problému v regióne.

Nová koncepcia

Realitou by mali byť aj nová koncepcia najmenej rozvinutých území. Návrh zákona prihliada aj na potrebu aktualizácie kritérií na posudzovanie okresu ako najmenej rozvinutého okresu, a to o kritérium, ktoré medzi najmenej rozvinuté okresy radí i okresy kompletne obklopené najmenej rozvinutými okresmi.


Z poznatkov z praxe totiž podľa MIRRI vyplýva, že ak sa takýto okres vyskytne, ide zväčša o okres, ktorý má spravidla rovnaké rozvojové problémy ako okresy, ktoré ho obklopujú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie