• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Štát chce dať zamestnancom štátnej a verejnej správy jednorazovú pomoc 500 eur

Štát chce dať zamestnancom štátnej a verejnej správy jednorazovú pomoc 500 eur

Ide o ponuku na rokovania s Konfederáciou odborových zväzov , povedal premiér.

25.6.2022 (Webnoviny.sk) - Približne 400-tisíc zamestnancom štátnej a verejnej správy štát ponúkne 500 eur na osobu v tomto roku ako jednorazovú pomoc. Celkovo pôjde o sumu 200 miliónov eur.

Na tlačovej besede to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO). Podľa neho ide o ponuku na rokovania s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ).

To, čo vieme dnes ponúknuť, je jednorazová pomoc v tomto roku a nezaväzuje vládu na výdavky v ďalších rokoch. Chceme pomôcť ľuďom, lebo chceme pomáhať, ale musíme to robiť v rámci svojich možností,“ uviedol premiér.

Rokuje sa o pomoci

Podľa neho sa rokuje o pomoci každej skupine obyvateľov. Poznamenal, že pokračujú samostatné rokovania, ktoré sa týkajú odmeňovania zdravotníkov a sestier.

Pracujeme na riešeniach, nie je pravda, že nič nerobíme. Sme si vedomí, že nás čaká ešte mnoho rokovaní a chceme ich zvládnuť,“ vyjadril sa Heger. O odmeňovaní pracovníkov v sociálnej sfére sa podľa šéfa vlády rokuje s ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina).

Dal si osobný záväzok

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že si vyhodnotil všetky reakcie za posledné týždne a dal si osobný záväzok.

Mám osobný cieľ, aby sme do konca týždňa učiteľom ukázali, že nám na nich záleží,“ povedal s tým, že predstaví plán, ako sa budú zvyšovať platy učiteľov a nepedagogických zamestnancov na budúci rok.

Matovič vymenoval, kde chce získať zdroje na navýšenie platov: nekradneme, šetríme a ideme po krku podvodníkom, ktorí neplatili dane.

Nerieši svoje pocity

Premiér Heger odpovedal aj na to, ako sa cíti v koalícii po tom, čo strana Sloboda a Solidarita (SaS) opäť tento týždeň oznámila, že na koaličné rady nebude chodiť.

Dnes ráno sa cítim, tak, že som sa konečne vyspal. Cítim sa celkom fajn,“ povedal žartovne predseda vlády. Vzápätí doplnil, že nerieši to, ako sa cíti.

Spomenul, že vláda musí riešiť pandémiu, energetickú krízu a vojnu na Ukrajine. Poznamenal, že nechce nikoho kritizovať, neplače nad rozliatym mliekom a pozerá sa dopredu.

Spoločný boj za ľudí

Minister Matovič vyzval SaS, aby spoločne išli bojovať za ľudí. „Prestaňme bojovať proti sebe,“ povedal s tým, že si dal vypočítať útoky za posledné dni voči nemu a jeho hnutiu.

Tvrdil, že ich bolo 365. „Odpúšťam,“ poznamenal a dodal, že by ale mali prestať „podrývačské útoky“.

Zvyšovanie daní nebude

Nepočítame so zvýšením daní. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) takto dnes reagoval v relácii Sobotné dialógy v RTVS na otázku, kde bude hľadať zdroje na plánované vyplatenie 500 eur v hrubom v tomto roku pre 400-tisíc zamestnancov štátnej a verejnej správy.  Celkovo má ísť o sumu 200 miliónov eur.

Šéf rezortu financií v relácii povedal, že zdroje na vyplatenie peňazí nájde a jeden je taký, ktorý nemôže menovať, ale bude to pozitívne prekvapenie pre všetkých. O zdrojoch z daňových nadpríjmov poznamenal, že tam je veľa ľudí v rade. Podľa Matoviča koaličných partnerov oboznámili s návrhom na vyplatenie 500 eur.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dnes uviedla, že ak minister financií dokáže nájsť kryté zdroje z tohtoročného rozpočtu, tak si vie po oboznámení sa s celým návrhom predstaviť podporu spomínanej jednorazovej pomoci. Matovič k tomu poznamenal, že „my tie zdroje nájdeme a budeme si za to niesť pozitívne či negatívne emócie“. Kde konkrétne ich nájde, nepovedal.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie