• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Štát by mohol ušetriť aj cez efektívnejšie poistenie svojho majetku, navrhuje vláda Ľudovíta Ódora

Štát by mohol ušetriť aj cez efektívnejšie poistenie svojho majetku, navrhuje vláda Ľudovíta Ódora

Úspora sa predpokladá do 20 mil. eur ročne. Závisí to od efektivity riešenia poistných udalostí.

Medzi konsolidačnými opatreniami, ktoré predstavila úradnícka vláda Ľudovíta Ódora, je aj zefektívnenie poistenia štátneho majetku.

Štát je totiž podľa jej názoru schopný znášať finančné náklady plynúce z bežných škodových udalostí.

Plnenie je len dvadsať percent

Poistné plnenie inkasované od komerčných poisťovní je v organizáciách štátu podľa rezortu financií iba na úrovni asi 20 % zaplateného poistného.

Štát by tak mohol ušetriť aj v prípade, že by poistné udalosti riešil s omnoho nižšou efektivitou ako súkromné poisťovne.

V rokoch 2020 až 2021 organizácie štátu v priemere ročne vynaložili na poistné 25 mil. eur, no poistné plnenie bolo v priemernej výške iba 4,8 mil. eur.

„Namiesto komerčného poistenia sa štát môže poistiť sám. Organizácie podriadené štátu zrušia svoje komerčné poistné zmluvy, okrem PZP a iných povinných poistení, a uzatvoria poistné zmluvy so štátom,“ uvádza sa v materiáli.

Vytvoria sa rezervy

Na pokrytie nákladov súvisiacich s poistnými udalosťami vzniknú v rozpočtoch jednotlivých kapitol podľa ministerstva financií rezervy vo výške 3-ročného priemeru poistného plnenia organizácií v rámci kapitoly, teda približne 5 mil. eur.


V rozpočte všeobecnej pokladničnej správy sa navyše vytvorí podľa rezortu rezerva 1 mil. eur pre poistné udalosti nad rámec možností kapitol.


Spravovanie rezerv a riešenie poistných udalostí bude spadať pod ministerstvo financií, čo by potenciálne mohlo vyžadovať dodatočné kapacity.

Úspora sa predpokladá do 20 mil. eur ročne. Závisí to od efektivity riešenia poistných udalostí.

Náročná implementácia

Ide o rozdiel poistných výdavkov mimo PZP a poistného plnenia z rokov 2020 až 2021 znížený o rezervu vo všeobecnej pokladničnej správe a výpadok daňového príjmu.


Skutočný potenciál úspory môže byť aj nižší, napríklad pre nepresnosť dát, nemožnosť vypovedať určité poistné zmluvy alebo pre finančné sankcie za ich vypovedanie.


Proces implementácie však rezort financií vyhodnotil ako náročný. Medzi najväčších poisťovateľov patria ŽSR, ZSSK a NDS.


Na ich výdavkovú politiku nemá štát priamy dosah a zmenu ich prístupu k poisteniu by bolo potrebné vyrokovať. Pre náročnú implementáciu by úspora bola najskôr v roku 2025.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie