• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Štát by mal na daniach vybrať o vyše miliardu viac ako očakával, Matovič hovorí o znižovaní deficitu

Štát by mal na daniach vybrať o vyše miliardu viac ako očakával, Matovič hovorí o znižovaní deficitu

Do ekonomiky vláda podľa neho „naliala“ sedem miliárd eur, z čoho dve miliardy išli na udržanie pracovných miest.

Daňové príjmy by mali byť v tomto roku o 1,1 miliardy eur vyššie, ako sa očakávalo v marci tohto roka.

Na stredajšej tlačovej besede to uviedol minister financií Igor Matovič.

Vychádza z odhadu Inštitútu finančnej politiky v novej daňovej prognóze rezortu financií. Lepšie sa podľa neho darilo firmám a aj na dani z pridanej hodnoty vyberie štát viac, ako sa očakávalo. Príjmy z DPH podľa Matoviča „idú nadpriemerne dobre“.

Menšie výpadky

Výpadky na daniach a odvodoch by mali byť podľa Matoviča 7-krát menšie oproti pôvodným odhadom z marca tohto roka. „Prepad ziskov bol len polovičný oproti odhadom v marci,“ povedal.


br>br>

V marci tohto roka sa pritom očakával výpadok na daniach z príjmov právnických osôb v sume 700 miliónov eur. Rezort financií tiež očakáva rýchlejší rast ekonomiky v tomto roku. „Z dani z pridanej hodnoty vyberieme omnoho viac, ako sme očakávali,“ povedal.

Nad očakávania dobre

Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek poukázal na to, že slovenskej ekonomike a vláde sa darí zvládať nad očakávania dobre. „Bol som veľmi prekvapený z toho, ako slovenská ekonomika a spoločnosti prešli súčasnou krízou,“ povedal. Ako uviedol druhý štátny tajomník rezortu financií Ľuboš Jančík, za lepšími číslami sú aj opatrenia vlády.

br>br>br>

Do ekonomiky vláda podľa neho „naliala“ sedem miliárd eur, z čoho dve miliardy išli na udržanie pracovných miest.

br>br>br>

Deficit verejných financií za tento rok by podľa Matoviča mohol vďaka sume 1,1 miliardy eur klesnúť z plánovaných 9,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) na 8,8 percenta HDP. „Zákon o rozpočtových pravidlách neumožňuje daňové nadpríjmy použiť na vyššie výdavky,“ upozornil.

Pozitívne čísla očakával

Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet za stranu SaS Marián Viskupič v reakcii na zverejnenú daňovú prognózu tvrdí, že pozitívne čísla očakával. „Je preto škoda, že sme uponáhľali prijatie vysokého deficitu štátneho rozpočtu,“ uviedol.

br>br>br>

Ekonomika sa podľa neho zotavuje, rastie počet pracovných miest, zvyšuje sa spotreba, zlepšuje sa výber DPH a rastie HDP.

br>br>br>

„Medziročne prichádza nárast a môžeme rátať aj s lepším výberom daní, a teda s vyššími ako rozpočtovanými príjmami. Preto sme nepovažovali za správne navyšovať deficit,“ tvrdí šéf finančného výboru.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie