• Dnes je: Streda 21. októbra 2020 meniny má Uršuľa

Starosta blízky sátorovcom stál za objednávkami troch vrážd, tvrdí obžaloba na hlavnom pojednávaní

Starosta blízky sátorovcom stál za objednávkami troch vrážd, tvrdí obžaloba na hlavnom pojednávaní

Štvorica obžalovaných pred súdom odmietla uzavretie dohôd o vine a treste.

29.7.2020 (Webnoviny.sk) - Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa v stredu začalo hlavné pojednávanie so štvoricou obžalovanou zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, objednávok vrážd a ďalších skutkov. Stíhanými v tomto prípade sú starosta obce Dolný Chotár František D., jeho syn František, Ladislav A. a Roland Sz.

Faktoringový podvod a prechovávanie pervitínu

Prví traja menovaní sú stíhaní väzobne, Roland Sz. si momentálne odpykáva 18-ročný trest, ktorý mu bol uložený v rámci procesu so skupinou sátorovcov v roku 2019.

Podľa obžaloby bol František D. st. približne od roku 2001 činný pre skupinu sátorovcov, ktorá páchala rôznu násilnú a ekonomickú trestnú činnosť. Pripisujú sa mu tiaž objednávky vrážd Imreho Cz., Vojtecha R. a takisto Jozefa K., ktorá však nakoniec nebola vykonaná. František D. ml. zase podľa prokuratúry stál za objednávkami vrážd Petra N., Martina Ž. a Kristiána M.

Spomínané skutky sa podľa obžaloby uskutočnili medzi rokmi 2004 až 2013, pričom sa na nich podieľali aj Ladislav A. a v jednom prípade Roland Sz. Súčasťou obžaloby je aj údajný faktoringový podvod a v prípade Ladislava A. aj prechovávanie pervitínu.

Sátora zavraždili vlastní ľudia

Skupina sátorovcov páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 do roku 2010. Zakladateľa skupiny Lajosa Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla.

Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si údajne objednal Sátor.

Obeťami gangu boli tiež takzvané biele kone, ktorých sa sátorovci zbavili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH. Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny pápayovcov a jeho ochrankára Branislava Kotlana v apríli 2003.

Sátorovci sa krutým spôsobom zbavili aj svojho člena Andora Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Násilnou smrťou sa skončil aj život zápasníkov, bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov. Podľa svedectva jedného z členov gangu skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí.

Viac k téme: zločinecká skupina Sátorovci

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie