• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Starí rodičia sú v živote dieťaťa dôležití, vraví detský ombudsman Mikloško. Jeho slová potvrdzujú aj výskumy

Starí rodičia sú v živote dieťaťa dôležití, vraví detský ombudsman Mikloško. Jeho slová potvrdzujú aj výskumy

Preukázalo sa napríklad, že deti ktoré trávili čas so svojimi starými rodičmi, boli v dospelosti emocionálne stabilnejšie osoby.

22.7.2023 (SITA.sk) - Starí rodičia plnia v živote dieťaťa dôležitú úlohu. Skonštatoval to v sobotu detský ombudsman Jozef Mikloško pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov, ktorý si pripomenieme v nedeľu 23. júla už po tretí raz.

„Ako komisár pre deti a zároveň starý otec dvoch vnukov vnímam úlohu starých rodičov pre zdravý vývoj dieťaťa ako nesmierne dôležitú. V minulosti bolo bežné, že deti vyrastali so starými rodičmi v jednom dome, dnes, bohužiaľ, spolu trávia oveľa menej času,“ uviedol Mikloško.

Deti sa vyjadrili jasne

Hovorkyňa komisára pre deti Mária Gregušová v tlačovej správe uviedla, že viaceré výskumy preukázali, že práve starí rodičia môžu byť pre dieťa obrovským prínosom.

Ich výnimočná úloha v živote detí sa preukázala aj vo výsledkoch nášho reprezentatívneho výskumu „Názory detí 2022“, ktorý skúmal názory slovenských detí 7. ročníkov.

„So starými rodičmi sa cíti bezpečne až 90 percent detí, o niečo bezpečnejšie sa cítia len s otcom a mamou,“ napísala Gregušová, podľa ktorej pri zisťovaní dôležitých osôb v živote dieťaťa zistili, že starí rodičia sú dôležitými osobami až pre 96 percent detí.

Náhradná starostlivosť

Veľmi vysoké percento detí, až 67 percent, by sa o veciach ktoré ich trápia zdôverili práve starému rodičovi.

„Rád by som tiež vyzdvihol obetavosť a lásku, ktorú starí rodičia preukazujú v prípade, že sa ich deti nedokážu alebo nemôžu postarať o svojich potomkov. Vo väčšine prípadov sú to totiž práve starí rodičia, ktorí si berú deti do náhradnej osobnej starostlivosti v prípade zlyhanie rodičov,“ dodal Mikloško, ktorý chce pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov všetkým starým rodičom vyjadriť vďaku a oceniť ich výnimočnú prácu, ktorú robia pre deti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie