• Dnes je: Nedeľa 26. septembra 2021 meniny má Edita

Srí Lanka má Zafír šťastnej náhody, ide o najväčší zhluk hviezdnych zafírov na svete

Srí Lanka má Zafír šťastnej náhody, ide o najväčší zhluk hviezdnych zafírov na svete

Zhluk bledomodrých drahokamov má na medzinárodnom trhu odhadovanú hodnotu do 100 miliónov dolárov.

27.7.2021 (Webnoviny.sk) - Na Srí Lanke objavili najväčší zhluk takzvaných hviezdnych zafírov na svete. Tie našli robotníci pri kopaní studne v dome obchodníka s drahokamami v oblasti mesta Ratnapura bohatej na drahé kamene.

Zhluk bledomodrých drahokamov má na medzinárodnom trhu odhadovanú hodnotu do 100 miliónov dolárov. Váži okolo 510 kilogramov, alebo 2,5 milióna karátov, a pomenovali ho „Zafír šťastnej náhody“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zafír čistili viac než rok

„Človek, ktorý kopal studňu, nás upozornil na nejaké vzácne kamene. Neskôr sme narazili na tento obrovský exemplár,“ vyjadril sa pre BBC majiteľ nálezu a obchodník s drahokamami Gamage, ktorý z bezpečnostných dôvodov nechcel poskytnúť svoje celé meno.

Na nález upozornil úrady a ako povedal, trvalo to viac ako rok, vyčistiť ho od bahna a ďalších nečistôt, predtým ako ho mohli podrobiť analýze a certifikovať.

Pri čistení zo zhluku pritom vypadli niektoré kamene, pri ktorých zistili, že sú to vysokokvalitné zafíry. Odborníci však poukazujú, že hoci má zhluk vysokú hodnotu v karátoch, nie všetky kamene v ňom môžu byť vysokokvalitné.

Popredný vývozca drahokamov

Ratnapura, čo v sinhálčine znamená mesto drahokamov, je známa ako hlavné mesto drahokamov na Srí Lanke. Krajina je popredný vývozca zafírov a ďalších drahých kameňov. Vlani prostredníctvom exportu drahokamov a šperkov zarobila zhruba pol miliardy dolárov.

Vzhľadom na pandémiu však srílanský sektor s drahokamami utrpel straty. Preto panujú nádeje, že „Zafír šťastnej náhody“ priláka medzinárodných kupcov a odborníkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie