• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Sputnik na Slovensku: Matovič šalie od radosti, koalícia sa mu osýpa (komentár)

Sputnik na Slovensku: Matovič šalie od radosti, koalícia sa mu osýpa (komentár)

Všetci koaliční partneri nie sú oduševnení

Sputnik priletel do Košíc. Osobne ho privítal premiér Igor Matovič. Nepomýľte sa, neprišiel privítať prvú družicu, ktorá bola pred 64-mi rokmi vyslaná do vesmíru, ale vakcínu, ktorá podľa premiéra zachráni Slovensko.

Prekvapuje ma, že sme na letisku nevideli červený koberec pre významný darček, ktorý sem posiela osobne veľký Vladimír Vladimírovič Putin priateľskému slovenskému národu.

Opatrenia premiéra nezaujímajú, dôležitejší je vlastný imidž

Slovenská verejnosť týždeň netrpezlivo očakávala, aké opatrenia nám veľká skupina odborníkov prinesie v rámci záchrany od pliagy pod názvom COVID-19. Čakal som, že predseda vlády osobne vysvetlí, možno aj pohrozí, ľuďom, čo musia robiť, aby sme sa z tohto pekla konečne dostali. Nestalo sa.


Čo tam po ľuďoch, veď si opatrenia aj tak prečítajú v novinách alebo na internete. Premiér sa radšej rozhodol slávnostne privítať vakcíny, ktoré tajne vybavil v Rusku. Urobil presne to, čo urobil napríklad prezident Srbska Aleksandar Vučić, ktorý tiež osobne privítal na letisku vakcíny Sputnik V.

Lenže Srbsko nie je v Európskej únii a zároveň sa chváli priateľstvom práve s Ruskom. Neviem o tom, že by Slovensko zmenilo zahranično-politickú orientáciu, keď v jeho šľapajach ide aj náš premiér.


Určite nie. Stojí skôr za tým klesajúca popularita šéfa slovenskej vlády a preto robí, čo sa dá, aby si pozíciu udržal. Neviem, či mu to pomôže, lebo ľudia si ešte stále dobre pamätajú na tajné lety lietadiel zo Sovietskeho zväzu v roku 1968.


Nechcem dnešnú udalosť prirovnávať k tomuto obdobiu, ale ak sa dobre pamätám, aj vtedy chceli Rusi pomôcť Československu. Vieme, ako to dopadlo. Čakám len, čo teraz budú chcieť najnovší Matovičovi priatelia za tento humánny krok.

Je totiž zvláštne, že Európska únia doteraz nebola oficiálne požiadaná o registráciu Sputnik V. Namiesto toho si Rusko vyberá jednotlivé krajiny ako čerešničky na torte. Maďarsko, Slovensko, Česko… V ktorej ďalšej krajine bude môcť Putin ukázať svoju veľkorysosť a dať jej to, čo EÚ nemôže zabezpečiť?

Všetci koaliční partneri nie sú oduševnení

Prednedávnom som už písal, že osobne nemám nič proti tomu, aby sme mali v ponuke aj ruskú vakcínu proti COVID-19. Spĺňať však musí všetky podmienky ako ostatné očkovacie látky dostupné na Slovensku. Prečo by sme mali dávať niekomu výnimky? Teraz na vakcínu, zajtra na niečo iné.


Premiérove kroky koaličných partnerov neoduševňujú. Tomáš Valášek už odkázal, že odchádza z koalície, nesúhlas so spôsobom privítania Sputnika vyslovil minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Pochybnosti o ruskej vakcíne má aj vicepremiérka Veronika Remišová, ktorá nevidí dôvod, prečo by sa práve pri nej mal vynechať náročný proces registrácie. Kto bude ďalší?


Nechať na ľudí, aby sa sami rozhodli, či podstúpia riziká a dajú sa zaočkovať Sputnikom, nie je úplne kóšer. Načo máme rôzne štátne inštitúcie, ktoré majú občanov chrániť od podivných výrobkov?


Po povolení ministra zdravotníctva bude použitie Sputnika síce legislatívne čisté, ale aj tak neviem, či sa ním dám zaočkovať. Nie preto, že je ruská, ale preto, že je okolo nej veľa záhad. Očakávam, že Matovič to urobí ihneď. Mýlim sa?

Matovič: Proti väčšine poctivých ľudí stojí hŕstka štváčov

Vláda Igora Matoviča síce priniesla dôležité zmeny v boji proti korupcii, ale nevyhla sa papalášizmu

Matovič a Krajčí majú tlačovku na tému Na životoch záleží, na Slovensko zrejme z Ruska doviezli vakcíny Sputnik V (naživo)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie