• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Spustenie vakcinácie treťou dávkou je na spadnutie, v niektorých prípadoch vás preočkujú už po pár týždňoch

Spustenie vakcinácie treťou dávkou je na spadnutie, v niektorých prípadoch vás preočkujú už po pár týždňoch

Pediatrička a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová informovala, ako bude systém fungovať.

Spustenie očkovania treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je vo finálnej fáze príprav, očakáva sa v najbližších dňoch. V rámci tlačovej konferencie k aktuálnej epidemickej situácii o tom vo štvrtok informovala pediatrička a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Podmienkou je slabá imunitná reakcia

Prokopová tiež ozrejmila, ako bude systém fungovať. Túto možnosť dostanú ľudia, ktorí dostali druhú dávku vakcíny pred viac ako ôsmimi mesiacmi. Avšak pacienti, ktorí majú zníženú imunitu, budú môcť tretiu dávku dostať aj vtedy, ak uplynuli aspoň štyri týždne od druhej dávky.

Záujemcovia budú v každom prípade potrebovať odporúčanie od špecialistu alebo všeobecného lekára. S potvrdením, že dotyčná osoba nemala po prvých dvoch dávkach vakcíny vybudovanú dostatočnú imunitnú odpoveď, potom budú môcť prísť do akéhokoľvek očkovacieho centra. Budú sa tiež môcť objednať cez portál Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Ľudí vyzvali k zodpovednosti

Prokopová zároveň poprosila verejnosť o pomoc a podporu, nakoľko sú zdravotníci fyzicky aj psychicky vyčerpaní. Uistila však obyvateľov, že lekári urobia všetko preto, aby každý dostal dostatočnú zdravotnú starostlivosť.


„Nastavenie v ambulanciách je v súčasnosti také, že každá jedna je otvorená, pracujú iba v inom režime. Prosíme každého, kto potrebuje ambulantné vyšetrenie, aby sa najprv ozval telefonicky, sms správou alebo mailom,” uviedla na margo súčasnej ambulantnej starostlivosti. Vysvetlila, že tým chránia samotných pacientov, ako aj sami seba.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie