• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Spúšťanie tretieho bloku v Mochovciach bude trvať zhruba rok, 100-percentný výkon dosiahne už o pár týždňov

Spúšťanie tretieho bloku v Mochovciach bude trvať zhruba rok, 100-percentný výkon dosiahne už o pár týždňov

Atómová elektráreň Mochovce

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce by mali Slovenské elektrárne uviesť do komerčnej prevádzky začiatkom jesene tohto roka. Pôjde o zhruba rok od začiatku spustenia celého procesu.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešný 144-hodinový preukazný chod na stopercentnom 471-megawattovom výkone.

Tým sa ukončí etapa energetického spúšťania. „Dosiahnutie tohto míľnika predpokladáme počas septembra až októbra,“ povedala Baková.

Harmonogram energetického spúšťania

Tretí mochovský blok je aktuálne na výkonovej hladine do 75 %. Slovenské elektrárne ho v súčasnosti testujú na základe harmonogramu energetického spúšťania.


V etape energetického spúšťania blok do polovice júla dodal do siete približne pol milióna megawatthodín elektriny, čo zodpovedá ročnej spotrebe 200-tisíc domácností.


Po vyhodnotení etapy energetického spúšťania na výkonovej hladine 55 % nominálneho výkonu prešiel tretí blok 22. júla tohto roka na výkonovú hladinu do 75 %, kde sa realizujú testy podľa Úradom jadrového dozoru SR (ÚJD) schváleného etapového programu energetického spúšťania.

Prechody na vyšší výkon

Ako upozornila pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie ÚJD Miriam Vachová, prechody na vyšší výkon sú podmienené vyhodnotením predchádzajúcich testov.

„Aktuálne sa okrem vykonávania plánovaných testov a skúšok energetického spúšťania držiteľ povolania zaoberá aj optimalizáciou systému separácie a prehrievania pary na konvenčnej (nejadrovej) časti,“ konštatovala Vachová.


Vďaka tretiemu bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa Slovensko stane sebestačné vo výrobe elektriny. Okrem toho je tretí mochovský blok dôležitý aj pre udržanie prijateľných cien elektriny pre domácnosti. Aj vďaka nového jadrovému bloku v okrese Levice môžu Slovenské elektrárne dodávať domácnostiam silovú elektrinu za bezkonkurenčnú cenu 61 eur za megawatthodinu.


Domácnosti sa tak pre silovú elektrinu, ktorá tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny, nemusia obávať rapídneho zvyšovania cien elektriny, a to aj napriek situácii na trhoch.


Proces spustenia tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach sa začal 9. septembra minulého roka. Predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček vtedy potvrdil, že elektrárne zaviezli do reaktora prvé palivové kazety, čím sa začal aktívny život tretieho bloku jadrovej elektrárne. Spustením tretieho bloku sa Slovensko stáva európskym lídrom vo výrobe elektriny z jadra.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie