• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Správy o výcviku pilotov stíhačiek F-16 zrejme Rusov nepotešia

Správy o výcviku pilotov stíhačiek F-16 zrejme Rusov nepotešia

Hovorca ukrajinských vzdušných síl poukázal na to, že naučiť sa ovládať bojové stíhačky trvá až šesť mesiacov.

4.8.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily potvrdili, že výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16 sa má začať koncom augusta. Uviedol to hovorca vzdušných síl Jurij Ihnat.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Sústreďujeme sa na to, aby sme v závere leta začali posielať pilotov do európskych krajín na výcvik. Musíme chápať, že to nebude rýchle, ale nebude to trvať tak dlho, ako dúfajú Rusi," konštatoval hovorca.

„Myslím si, že naši piloti sa naučia ovládať stroje F-16 tak rýchlo, ako sa operátori protileteckej obrany naučili ovládať systém Patriot," dodal Ihnat. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Avšak za určitých podmienok je možné toto obdobie skrátiť na štyri mesiace.

Prielom Ukrajincov môže podľa experta nastať kedykoľvek, ministerstvo obrany však robí jednu obrovskú chybu


Vzhľadom na množstvo času, ktorý mali Rusi na prípravu obrany, si ukrajinské jednotky počas dvojmesačnej protiofenzívy počínajú celkom dobre. V rozhovore pre ukrajinský web gazeta.ua to povedal britský vojenský expert Glen Grant.

Chýbajúce drony a delostrelecká podpora

„Prelomiť nepriateľské línie a posunúť sa vpred, to nie je ľahká úloha. Nie sú tak dobre vybavení, ako by mohli byť. Chýbajú najmä drony a delostrelecká podpora. Ale najväčšou potrebou pozdĺž celej prednej línie je vzdušné krytie,“ vyhlásil Grant, ktorý vidí problém taktiež v koordinácii jednotiek.


Podľa neho ukrajinské ministerstvo obrany robí chybu, keď všetko tají. „To neumožňuje spoločnosti získať adekvátne hodnotenie a pripraviť sa na to, čo ju môže čakať. Mali by byť voči svojim ľuďom takmer čo najotvorenejší. Pretože táto občianska spoločnosť nesie ťarchu vojny, robí hlavnú prácu podporou armády,“ dodal.

Prielom je len otázkou času

Grant sa domnieva, že vzhľadom na tlak ukrajinskej armády na ruské pozície je otázkou času, kedy nastane prielom.

„Ten je vždy možný v horizonte jedného dňa. Nevieme, ako sa nepriateľ skutočne cíti, aké má rezervy, koľko ich je a aká je kvalita síl, či je pred vami v zákope tri a pol unaveného vojaka alebo stovka regrútov a skúsených bojovníkov. Aby ste sa presvedčili na vlastné oči, musíte vstúpiť do zákopu,“ poznamenal a dodal, že prielom môže prísť náhle.


„Vieme, že ukrajinská armáda vytvára tlak na ruské pozície. Som si istý, že prielom nastane,“ skonštatoval Grant, ale zároveň podotkol: „Ak olej natriete príliš tenko na celú prednú líniu, jednotky nemajú žiadnu silu. Na dosiahnutie prielomu je potrebná koncentrácia zdrojov.“

Rusi sú otroci a vzbura nehrozí

V súvislosti s útokmi bezpilotných lietadiel na ruskom území tvrdí, že sú zamerané na „demoralizáciu Rusov“, ale „väčšina Rusov podporuje vojnu a verí propagande, že Ukrajina je stelesnením zla, kde zlí nacisti zabíjajú ľudí“.

„Nemyslím si, že má veľký zmysel trafiť do obchodného centra alebo nevojenských zariadení v Moskve. Podľa mňa to nie je veľmi racionálne využitie obmedzených ukrajinských vojenských zdrojov. Keď zasiahnu letiská, muničné sklady, ropné sklady, tak áno, ale Kremeľ alebo Moskva sú symbolické objekty.“


Podľa Granta nemožno očakávať vzburu ruskej spoločnosti alebo vojakov ruskej armády voči režimu. „Rusi sú otroci. A sú nimi tak dlho, že nevedia žiť inak. Otroci nevidia zmysel vo vzbure. Ako otroci, ktorí sú bití a ponižovaní, sa vedia správať len takto. Bolo to v Čečensku, Gruzínsku, Sýrii, na Ukrajine,“ skonštatoval Grant.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie