• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Spôsob predkladania reformy povoľovania veľkých stavieb z dielne Sme rodina je šialený, bije na poplach Via Iuris

Spôsob predkladania reformy povoľovania veľkých stavieb z dielne Sme rodina je šialený, bije na poplach Via Iuris

Reforma neprešla žiadnou odbornou diskusiou ani verejným pripomienkovaním.

22.3.2023 (SITA.sk) - Totálny chaos a deštrukcia legislatívneho procesu. Tak vníma Občianske združenie Via Iuris legislatívne návrhy k reforme povoľovania veľkých stavieb, ktoré predkladá do parlamentu hnutie Sme rodina.

V parlamente sa podľa združenia práve prijíma najväčšia reforma povoľovaní veľkých stavieb ako diaľnice, fabriky, železnice za posledné dekády, no deje sa tak bez akejkoľvek diskusie, prostredníctvom poslaneckých návrhov a v rozpore s európskou aj medzinárodnou legislatívou.

V tlačovej správe to konštatoval Patrik Kimijan z oddelenia komunikácie Via Iuris.

Desiatky noviel súvisiacich zákonov

Na aktuálnej schôdzi prerokováva parlament 68 noviel zákonov súvisiacich s prijatím novej stavebnej legislatívy. Tento balík bol predložený v podobe troch poslaneckých návrhov.

Prvým je návrh, ktorý odráža predstavu ministerstva životného prostredia o tom, ako chrániť prírodu pri výstavbe predkladaný skupinou poslancov OĽaNO.


Celkom inak však vidí ochranu prírody pri výstavbe skupina poslancov zo Sme rodina, ktorí predložili svoj vlastný návrh.


Tretí návrh je tiež z dielne poslancov Sme rodina, a ten prináša novely ďalších zákonov, ktoré sú nevyhnutné pre novú stavebnú legislatívu.

Zmätočné a nekvalitné návrhy

Takýto postup by bol podľa Via Iuris neprijateľný, aj keby novely upravovali len technické detaily zákonov, tu ale ide o reformu a úplne nový dizajn povoľovacích procesov veľkých a environmentálne náročných projektov, ako aj zmeny v kompetenciách orgánov štátnej správy.


„Je šialené, aby takáto zásadná reforma, najväčšia od revolúcie, bola predložená do parlamentu formou poslaneckých návrhov, o ktorých neprebehla žiadna odborná diskusia ani verejné pripomienkovanie,” upozorňuje Ivana Figuli, právnička Via Iuris.

Podľa nej navrhujú také povoľovacie procesy, kde bude rýchlosť na úkor ochrany životného prostredia a práv verejnosti, ktorej chcú odobrať právo odvolať sa proti rozhodnutiu zo zisťovacieho konania a proti záverečnému stanovisku v EIA.


„Navrhované zmeny sú v mnohom v rozpore nielen so smernicou o EIA, ale aj s Aarhuským dohovorom. Návrhy sú zmätočné a nekvalitné, vnútorne rozporné, nedomyslené a neposkytujú jednoznačné odpovede na to, ako má prebiehať povoľovanie veľkých projektov,” dodáva Ivana Figuli s tým, že nový stavebný úrad získa nielen všetky poplatky, ale aj mnohé kompetencie.

Poplatky pôjdu novému úradu

Zásadnou novinkou totiž je aj návrh presmerovať všetky vyzbierané správne poplatky z povoľovania stavieb, ktoré už nepôjdu do štátneho rozpočtu ako doteraz, ale získa ich nový úrad pre územné plánovanie a výstavbu, ktorý zriadil Štefan Holý.

Navyše, novovzniknutý úrad má okrem obrovských príjmov prebrať aj kompetencie niekoľkých ministerstiev - bude napríklad pôsobiť ako špeciálny stavebný úrad v oblasti budovania stavieb železníc, diaľnic, letísk.


Predkladaná reforma nielenže neprešla verejnou diskusiou a riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním, ale tentokrát poslanci Sme rodina reformu na úseku životného prostredia neprediskutovali ani len s ministerstvom životného prostredia.


Výsledkom podľa Via Iuris je, že rôzne skupiny koaličných poslancov predkladajú k jednej reforme dva rôzne, absolútne nekompatibilné poslanecké návrhy. Jeden odráža predstavu ministerstva životného prostredia, druhý záujmy Sme rodina.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie