• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Spory vo vláde sú naoko zažehnané, podľa odborníka ani jedna zo strán nechce riskovať predčasné voľby

Spory vo vláde sú naoko zažehnané, podľa odborníka ani jedna zo strán nechce riskovať predčasné voľby

V koalícii si podľa politológa Koziaka asi dávajú pozor, akým spôsobom medzi sebou komunikujú, pretože situácia je nepríjemnejšia, ako bola pred rokom.

10.4.2022 (Webnoviny.sk) - Dvaja z lídrov vládnych strán Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS) pred časom hovorili o „zomknutí“ alebo o „scelení“ koalície po vypuknutí vojny na Ukrajine. Z vyjadrenia šéfa poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského pre agentúru SITA vyplynulo, že takýto názor nezdieľa.

Na otázku, či je to tak, že vojna koalíciu scelila alebo ide všetko po starom a dohody sa rodia ťažko, odvetil: „Povedzme, že po starom.“

Vojna scelila vládny štvorlístok

Minister financií Matovič pritom na konci marca tohto roka Denníku N hovoril, že každý si teraz uvedomuje, že Slovensko po COVID-19, ekonomickej kríze, inflácii, vojne a utečeneckej kríze nemôže mať ešte problémy s vnútornou politikou.

Nazdával sa, že o to viac budú v koalícii spolupracovať. „Vojna na Ukrajine určite vládnu koalíciu zomkne a zomkla,“ tvrdil.

Minister hospodárstva Sulík povedal, že vojna na Ukrajine spojila nielen EÚ, ale aj koalíciu. „To fungovanie je lepšie,“ poznamenal 3. apríla v relácii RTVS O päť minút dvanásť. Vyjadril tiež presvedčenie, že koalícia dovládne a vzťahy v nej sú omnoho korektnejšie.

Žabomyšie vojny nie sú na programe

Politológ Tomáš Koziak agentúre SITA povedal, že „nepriamo snáď“ vojenská agresia vládne zoskupenie viac spojila. Zdôvodnil to tým, že vojna spustila procesy ohrozujúce koalíciu. Medzi ne zaradil vlnu zdražovania.

„Vládni partneri si zrejme uvedomili, že spory, ktoré mali medzi sebou ešte pred vojnou, koalíciu rozleptávali. Uvedomili si, že je ekonomická kríza a preto nie je možné sa púšťať do žabomyších vojen, lebo v tejto situácii by mohli pre koalíciu znamenať koniec. Asi si dávajú pozor, akým spôsobom medzi sebou komunikujú, pretože situácia je nepríjemnejšia, ako bola pred rokom. Vonkajšie vplyvy sú totiž oveľa vážnejšie,“ zhodnotil Koziak.

Boj o voliča

Volebné obdobie sa vo februári tohto roka preklopilo do druhej polovice a býva zvykom, že s blížiacimi sa parlamentnými voľbami politické strany už viac myslia na seba ako na partnerov, s ktorými vládnu.

„Toto riziko je stále. Nemyslím si však, že by rok a pol pred riadnym termínom parlamentných volieb išli v koalícii do sporov, ktoré by viedli k predčasným voľbám. Je tu veľmi silná motivácia, prečo by koalícia mala vydržať, lebo by vyšla z takýchto volieb veľmi oslabená,“ priblížil politológ.

Kollárove Sme rodina je "drahá nevesta"

Ako uviedol Koziak, Veronika Remišová so svojou stranou Za ľudí by sa do parlamentu nedostala. Igor Matovič a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by stratili možno viac ako polovicu hlasov a pre Richarda Sulíka a stranu Sloboda a Solidarita by možné zostavovanie vlády zrejme so stranou Hlas-sociálna demokracia bolo oveľa nepríjemnejšie ako to, čo je teraz.


Borisa Kollára a jeho Sme rodinu vníma politológ v špecifickej pozícii, pretože „ten bude drahou nevestou pre hociktorú koalíciu“.

Sloboda a Solidarita chce dovládnuť do konca obdobia, Sulík sa bude opäť uchádzať o post predsedu

Po poznaní dvoch rokov vládnutia som presvedčený, že už dovládneme. Povedal v sobotu v príhovore na straníckom kongrese strany Sloboda a Solidarita (SaS) v stredisku Tále v obci Bystrá v Nízkych Tatrách jej predseda a minister hospodárstva Richard Sulík.

Obyčajný až nudný kongres

Tento 18. kongres strany je podľa neho obyčajný až nudný, ale zároveň smutný, lebo strana za posledný rok prišla o štyroch členov.


Delegáti si minútou ticha uctili v úvode kongresu zosnulých Máriu Urbanovú, Pavla Matláka, Petra Rákovského a Ivana Drienika.


„Za SaS môžem povedať, že určite dovládneme a spravíme všetko pre to, aby sme toto vládne obdobie dokončili,“ uviedol predseda s tým, že SaS je druhá najsilnejšia strana a najreformnejšia strana.


„Druhá polovica vládnutia nie je taká ozajstná polovica, ale je už taký nábeh do cieľovej rovinky,“ poznamenal Sulík s tým, že v septembri budúceho roku, keď mu končí volebné obdobie, tak bude opäť kandidovať na post predsedu.

Kolíková vyzdvihla spoluprácu s poslancami

Spomenul už aj parlamentné voľby v roku 2024, kedy do nich SaS plánuje ísť ako silná strana s lepšími výsledkami ako naposledy.


V príhovoroch vystúpila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá vyzdvihla spoluprácu v poslaneckom klube SaS, po jej príchode aj s ďalšími poslancami.


„Chcem prispieť k posilneniu tohto zväzku a ak bude záujem, som pripravená stať sa súčasťou,“ konštatovala ministerka. Dodala tiež, že verí, že sa po reforme školstva podarí presadiť aj reformu súdnictva.

Delegátom sa prihovoril aj Vallo

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR a podpredseda SaS Martin Klus hovoril o bezpečnostnej situácii v Európe po bezprecedentnom kroku Ruska a jeho agresii na území Ukrajiny.

„Putin zaútočil na národ, ktorý nemá podľa neho právo existovať,“ povedal s tým, že Putin kradne Európe mier.


Delegátom sa prihovoril aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja a člen republikovej rady Juraj Droba, ktorý hovoril o jesenných komunálnych a župných voľbách. Cez video sa delegátom prihovoril primátor Bratislavy Matúš Vallo a vystúpili aj ďalší hostia.

V hoteli Partizán v stredisku Tále v Nízkych Tatrách má v sobotu SaS stranícky kongres. Popoludní budú delegáti voliť členov do orgánov strany.

Pohybujú sa nad desiatimi percentami

SaS sa v posledných prieskumoch verejnej mienky umiestňuje nad hranicou desiatich percent.


Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici marca, stranu by podľa prieskumu agentúry Ako pre televíziu Joj volilo 14,7 percenta respondentov.


Prieskum agentúry Focus pre televíziu Markíza zo 6. marca zase nameral SaS voličskú podporu na úrovni 12 percent.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie