• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Spor o ťažbe zlata rozhodne súd, Saska sa obáva straty dvoch miliónov eur (video)

Spor o ťažbe zlata rozhodne súd, Saska sa obáva straty dvoch miliónov eur (video)

Strana tiež vyzýva ministerstvo hospodárstva, aby na spor dohliadalo a prípadne zasiahlo.

17.7.2023 (SITA.sk) - Slovensko môže podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) prísť o takmer dva milióny eur. Liberáli sa obávajú, že predstavitelia Hlavného banského úradu nebudú dostatočne hájiť záujmy Slovenska v spore s banskou spoločnosťou. Ten sa týka ťažby zlata a úhrad, ktoré za ťažbu banská spoločnosť platila.

Podľa kontroly bývalého vedenia banského úradu by mala na úhradách doplatiť 1,7 mil. eur. Spoločnosť sa však proti rozhodnutiu postavila a o celej záležitosti rozhoduje súd.

Problém vedenia úradu

Z tohto miesta vyzývame nové vedenie Ministerstva hospodárstva SR, aby dohliadlo na tento spor a využilo všetky svoje právomoci, ak by vedenie banského úradu zlyhalo," uviedol podpredseda SaS Karol Galek.

Na čele úradu totiž po odchode liberálov nastali zmeny a podľa Galekových slov sa do vedenia dostali osoby, ktoré dlhé roky neriešili problematiku úhrad za ťažbu zlata.

Máme obavy, akým spôsobom budú títo ľudia zastupovať záujmy štátu a či im bude záležať na tom, aby sa Slovensko dostalo k tým 1,7 mil. eur," zhodnotil.

Strana SaS na problematiku úhrad za ťažbu zlata poukazuje dlhodobo. Liberáli v tejto veci dokonca podali aj trestné oznámenie. Tvrdia, že banská spoločnosť síce ťaží a následne predáva zlato, avšak ona sama tvrdí, že ťaží polymetalickú rudu. Dôvodom je rozdielna výška úhrady za vyťažený nerast.

Zmena nariadenia

Samotné ministerstvo už v tejto veci konalo. Vláda tento mesiac schválila zmenu nariadenia. Vďaka nej by sa mali odstrániť pochybnosti pri jednotlivých sadzbách za vydobyté nerasty podľa druhu nerastu.

Ministerstvo hospodárstva SR v reakcii uviedlo, že v uvedenej záležitosti prebieha súdny spor, a tak sa k nemu nebude vyjadrovať. Pripomenulo schválenie zmeny nariadenia vlády, ktorá pre štát zaistí viac zdrojov z poplatkov za vyťažené zlato a striebro.

Základným kritériom pri rozdelení vyhradených nerastov, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy, bude to, či sa z nich dajú priemyselne vyrobiť kovy zlato a striebro. Súčasne sa tak i navýšia zdroje v Environmentálnom fonde a v neposlednom rade sa posilní transparentnosť v sektore ťažobných spoločností a v celom sektore podnikania," uviedla hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie