• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Spojené štáty schválili presun stíhačiek F-16 na Ukrajinu, tá s nimi však tak skoro nepočíta

Spojené štáty schválili presun stíhačiek F-16 na Ukrajinu, tá s nimi však tak skoro nepočíta

Ako prvá o schválení presunu lietadiel informovala agentúra Reuters.

18.8.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty sa zaviazali hneď po ukončení výcviku schváliť presun stíhačiek F-16 na Ukrajinu. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na amerického predstaviteľa.

Plán je zabezpečiť, aby mala Ukrajina stíhačky, o ktoré sa dlho usilovala, keď jej piloti dokončia výcvik. Výcvikový program na F-16 sa mal pritom podľa očakávania začať tento mesiac, no momentálne nie je jasné, kedy presne sa začne ani ako dlho má trvať.

Zapojené sú viaceré krajiny

Vedenia v príprave programu výcviku ukrajinských pilotov sa ujali Dánsko a Holandsko, no Spojené štáty stále pracujú s ďalšími krajinami, aby zistili, kto môže ukrajinskému letectvu poskytnúť stroje F-16.

Minister zahraničných vecí Antony Blinken poslal partnerom v Dánsku a Holandsku listy, v ktorých ich ubezpečil, že presun stíhačiek bude mať „plnú podporu“ Bidenovej administratívy a po ukončení výcviku sa bude rýchlo postupovať.

Ubezpečujem vás, že urýchlene schválime potrebné žiadosti o prevod tretej strane v čase, ktorý umožní dodanie po ukončení výcviku, vrátane požadovaného oznámenia nášmu Kongresu,“ napísal Blinken.

Šesť mesiacov prípravy

Ako ďalej uvádza CNN, jednostranový koncept výcviku dánskeho ministerstva obrany stanovuje šesťmesačný plán prípravy pilotov a pozemného personálu na prevádzku stíhačiek.

Spojené štáty však zatiaľ nedostali oficiálny plán výcviku, ktorý by ukrajinských pilotov oboznámil so stíhačkou štvrtej generácie a pripravil ich na ňu. I keď na F-16 lietajú aj mnohé iné krajiny, USA musia podpísať transfer výcvikových materiálov, simulátorov a príručiek pre toto lietadlo, pretože ide o americké lietadlo s citlivou technológiou.

Ukrajina s nimi tak skoro neráta

„Chceme ich tam dostať čo najskôr,“ povedal vo štvrtok hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby pre Jakea Tappera zo CNN.

„Ďalšou vecou, ktorú tu musíte zahrnúť, je výcvik. Musíte sa uistiť, že máte dostatok pilotov, že majú náležitú znalosť angličtiny a potom ich dostať do tohto výcviku. Myslíme si, že tento výcvik sa bude môcť začať relatívne skoro,“ vyjadril sa.

Ukrajina však aj napriek tomu v stredu uviedla, že neočakáva, že dostane lietadlá F-16 skôr ako niekedy na budúci rok. „Už teraz je jasné, že túto jeseň a zimu Ukrajinu nebudeme schopní brániť s lietadlami F-16,“ povedal pre ukrajinskú verejnoprávnu televíziu hovorca vzdušných síl Jurij Ihnat.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie