• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Spojené štáty pre nepokoje prijali opatrenia voči Kosovu, NATO pošle ďalšie stovky vojakov

Spojené štáty pre nepokoje prijali opatrenia voči Kosovu, NATO pošle ďalšie stovky vojakov

NATO v reakcii na situáciu pošle do Kosova ďalších 700 vojakov.

31.5.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty prijali opatrenia voči Kosovu za to, že ignorovalo ich rady o nezvyšovaní napätia v oblastiach na severe s prevažne srbskými obyvateľmi.

Americký veľvyslanec v Prištine Jeffrey Hovenier sa vyjadril, že USA „predvídali dôsledky“ rozhodnutia „násilne dosadiť“ etnických albánskych starostov v štyroch obciach s väčšinovým srbským obyvateľstvom a „dôrazne radili“ kosovskému premiérovi Albinovi Kurtimu, aby zmenil svoj postup, no on radu ignoroval. V dôsledku toho rušia účasť Kosova na cvičeniach NATO Defender Europe 23. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Hovenier tiež uviedol, že USA zvažujú ďalšie opatrenia. Spojené štáty podľa jeho slov v súčasnosti „nemajú nadšenie“ pomáhať Kosovu v jeho úsilí získať širšie medzinárodné uznanie alebo pokrok smerom k členstvu v Európskej únii a NATO. Washington je silný spojenec Kosova.

Aj Európska únia obvinila kosovské úrady z destabilizácie situácie v severnom Kosove a varovala pred akýmikoľvek krokmi, ktoré by tam mohli podnietiť etnické napätie. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok vyhlásil, že napätie v regióne sa musí skončiť.

Kríza sa viaže k aprílovým voľbám v štyroch obciach v Kosove, ktoré etnickí Srbi ignorovali, čo viedlo k tomu, že sa na obecné úrady dostali etnickí Albánci. Cez víkend predstavitelia etnických Albáncov zvolení vo voľbách vstúpili do obecných budov, čomu sa kosovskí Srbi pokúsili zabrániť. Napätie prerástlo do stretov s kosovskou políciou aj mierovými silami vedenými NATO. V meste Zveçan si strety vyžiadali 30 zranených príslušníkov mierových síl KFOR a 52 demonštrantov. Belehrad a Priština sa z eskalácie napätia navzájom obviňujú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie