• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Spojené kráľovstvo bude očkovať aj mládež, preventívne však dostanú len prvú dávku

Spojené kráľovstvo bude očkovať aj mládež, preventívne však dostanú len prvú dávku

Aj keď je COVID-19 u väčšiny mladých ľudí typicky mierny alebo asymptomatický, pre niektorých a pre túto konkrétnu vekovú skupinu môže byť veľmi nepríjemný.

Spojené kráľovstvo plánuje v nadchádzajúcich týždňoch ponúknuť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre 16 a 17-ročných.

Vláde to poradil Spoločný výbor pre vakcináciu a imunizáciu (JCVI), podľa ktorého môžu dostať prvú dávku vakcíny od konzorcia Pfizer–BioNTech aj tínedžeri v danom veku.

V súčasnosti môžu 16 a 17-roční dostať vakcínu, keď majú základné zdravotné problémy alebo žijú so zraniteľnými osobami.

Koronavírus môže byť pre mladých nepríjemný

Odporúčanie JCVI prijali všetky štyri krajiny Spojeného kráľovstva. Zmena, ktorá prišla dva týždne po tom, čo výbor odporúčal bežne neočkovať ľudí mladších ako 18 rokov, tak umožní vakcináciu ďalšieho 1,4 milióna osôb naprieč Britániou. Ľudia vo veku 16 a 17 rokov nebudú potrebovať povolenie na očkovanie od rodičov.


„Aj keď je COVID-19 u väčšiny mladých ľudí typicky mierny alebo asymptomatický, pre niektorých a pre túto konkrétnu vekovú skupinu môže byť veľmi nepríjemný. Očakávame však, že jedna dávka vakcíny poskytne dobrú ochranu pred ťažkým ochorením a hospitalizáciou,“ vyjadril sa predseda programu JCVI pre COVID-19 Wei Shen Lim.

O druhej dávke rozhodnú neskôr

Harmonogram očkovania 16 a 17-ročných druhou dávkou ešte nie je určený. Vedci však neskôr poskytnú ďalšie odporúčania na základe reakcie na prvú dávku. Britský vakcinačný program je jeden z najrýchlejších na svete. V Spojenom kráľovstve zaočkovali aspoň jednou dávkou vakcíny 89 percent dospelých a 73 percent je zaočkovaných úplne.

S očkovaním mládeže je však Británia pomalšia, hoci tamojší regulačný orgán schválil vakcínu od konzorcia Pfizer-BioNTech pre deti od 12 rokov. Úrady čelia výzve na rozšírenie očkovania na mládež, keďže krajina čelí nárastu infekcií v dôsledku nákazlivejšieho delta variantu a nedávno uvoľnila opatrenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie