• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Spojenci opozičného lídra Navaľného obišli cenzúru Kremľa, bilbordy žiadajú občanov, aby hlasovali proti Putinovi

Spojenci opozičného lídra Navaľného obišli cenzúru Kremľa, bilbordy žiadajú občanov, aby hlasovali proti Putinovi

Sedemdesiatjedenročný Putin ešte neoznámil svoju kandidatúru na piate funkčné obdobie, ale všeobecne sa očakáva, že tak čoskoro urobí.

7.12.2023 (SITA.sk) - Opoziční aktivisti v Rusku vymysleli spôsob, ako obísť cenzúru Kremľa a zároveň vyzvať občanov, aby vo voľbách na budúci rok hlasovali proti súčasnému vodcovi Vladimirovi Putinovi - bilbordy zamaskované ako novoročné privítanie.

Bilbordy v Moskve

Protikorupčná nadácia založená uväzneným opozičným lídrom Alexejom Navaľným zaplatila za bilbordy v Moskve, Petrohrade a ďalších ruských mestách s nápismi „Rusko“ a „Šťastný nový rok“.

Internetová adresa a QR kód vytlačený na týchto nápisoch ich však presmerovali na stránku s názvom „Rusko bez Putina“.

Na nej boli voliči vyzývaní, aby sa postavili proti dlhoročnému ruskému vodcovi 17. marca 2024, teda v deň, ktorý ruskí zákonodarcovia stanovili ako termín konania prezidentských volieb.

Slobodné a spravodlivé voľby

Na stránke sa uvádza, že voľby sú pre Putina dôležité skôr ako referendum o tom, či Rusi schvaľujú jeho vojnu na Ukrajine, než ako skutočný súboj o prezidentský úrad.

„Chápeme, že slobodné a spravodlivé voľby v Rusku, ako v každej civilizovanej európskej krajine, bohužiaľ neexistujú,“ povedal Navaľného spolupracovník Ivan Ždanov pre agentúru AP.

Ždanov povedal, že sa zdá nepravdepodobné, že by agentúra, ktorá bilbordy umiestnila, vopred skontrolovala obsah webovej stránky. Redaktori agentúry AP si všimli, že niekoľko z nich bolo vo štvrtok pomerne rýchlo odstránených.

Bude Putin kandidovať?

Ždanov pripustil, že kampaň pravdepodobne nepripraví Putina o funkciu. Opozičná skupina tiež nenavrhuje kandidáta, ktorý by vyzval Putina, a tvrdí, že súčasné represie to „znemožňujú“.

„Deväťdesiatdeväť percent predstaviteľov opozície, ktorí sa postavili proti Putinovi, je teraz buď vo väzení, alebo v zahraničí,“ povedal Ždanov.

Najväčší politický oponent

Navaľnyj, ktorý je najväčším Putinovým politickým oponentom, si v súčasnosti odpykáva viac ako 30-ročný trest za odsúdenie za extrémizmus a ďalšie obvinenia, ktoré jeho stúpenci označujú za politicky motivované.

Úlohou jeho tímu je teraz „presvedčiť čo najviac ľudí“, že zapojiť sa do politiky je dôležité a že „všetky ich problémy súvisia s vojnou, mobilizáciou, smrťou vojakov na fronte, rastúcimi cenami a izoláciou Ruska“. „Ich príčinou je Vladimir Putin,“ povedal Ždanov.

Webová stránka prepojená s bilbordovou kampaňou vyzýva Rusov, aby presvedčili desať ľudí, aby hlasovali proti Putinovi, a to aj prostredníctvom telefonovania ľuďom, zverejňovania na sociálnych sieťach, kreslenia grafitov a distribúcie letákov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie