• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Spišská diecéza má po troch rokoch nového biskupa, v čase oznámenia sa na kostoloch rozozvučia zvony

Spišská diecéza má po troch rokoch nového biskupa, v čase oznámenia sa na kostoloch rozozvučia zvony

Spišská diecéza bola bez biskupa od smrti biskupa Štefana Sečku, teda od 28.

7.9.2023 (SITA.sk) - Po takmer troch rokoch bude mať Spišská diecéza svojho biskupa. Pápež František už menoval nového, jeho meno slávnostne oznámia v piatok 8. septembra o 12:00 v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade.

Vymenovanie nového biskupa

Informáciu od spišského diecézneho administrátora, pomocného biskupa Jána Kuboša, zverejnila rímskokatolícka farnosť v Poprade na sociálnej sieti. V čase oznámenia sa tiež na všetkých kostoloch v celej diecéze rozozvučia zvony.

Spišská diecéza bola bez biskupa od smrti biskupa Štefana Sečku, teda od 28. októbra 2020. Od toho času ju vedie spomínaný spišský pomocný biskup Kuboš, ktorého za diecézneho administrátora zvolil 29. októbra 2020 zbor konzultorov.

Za pomocného biskupa ho vymenoval pápež František ešte 25. marca 2020, predtým pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku.

„S veľkou vďakou Pánu Bohu a Svätému Otcovi Františkovi Vám s radosťou oznamujem, že Svätý Otec František menoval nového diecézneho biskupa pre našu Spišskú diecézu," cituje farnosť diecézneho administrátora.

Orava, Liptov a Spiš

Hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher pre agentúru SITA vysvetlil, že diecézny administrátor má všetky právomoci diecézneho biskupa, diecézu však spravuje za pomoci kolégia konzultorov.

„Nespravuje ju vo svojom vlastnom mene tak, ako diecézny biskup, nie je vlastným pastierom diecézy,“ poznamenal na margo rozdielu medzi administrátorom a biskupom.

Spišská diecéza sa nachádza v severnej časti stredného Slovenska. Zahŕňa regióny Orava, Liptov a Spiš v celkovej rozlohe takmer 8-tisíc kilometrov štvorcových. Vznikla v roku 1776 vyčlenením z Ostrihomského arcibiskupstva.

Diecéza má celkovo 179 farností, ktoré sú zadelené do 14 dekanátov. Na území diecézy žije viac ako 600-tisíc obyvateľov, z čoho je približne 450-tisíc rímskokatolíkov, informuje o tom na svojej internetovej stránke Spišská Kapitula.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie