• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Špekulanti si našli nový biznis. Obchodovanie s evidenčnými číslami ich môže vyjsť draho

Špekulanti si našli nový biznis. Obchodovanie s evidenčnými číslami ich môže vyjsť draho

Ak sa vodič rozhodne, že chce mať vlastnú unikátnu značku, môže si ju nechať vyrobiť bez toho, aby auto vlastnil. Zostane však na dopravnom inšpektoráte, dokým ho nebude mať. Takúto značku môže mať doživotne.

Od začiatku tohto roka vstúpil do platnosti zákon, na základe ktorého si môžu Slováci kúpiť viac evidenčných čísel. Niektorí sa však s nimi rozhodli obchodovať, hoci to zákon neumožňuje.

Informovala o tom TV Joj na svojom webe Noviny.sk.

Po novom pribudla možnosť, že si pri kúpe auta môže vodič ponechať evidenčné čísla, ktoré mal predchádzajúci majiteľ. Ďalšia zmena nastala tiež pri tom, že svoje EČV si môže majiteľ ponechať až na jeden rok a prihlásiť naň iné vozidlo.

Posunutie TEČ na inú osobu nie je možné

Ak sa vodič rozhodne, že chce mať vlastnú unikátnu značku, môže si ju nechať vyrobiť bez toho, aby auto vlastnil. Zostane však na dopravnom inšpektoráte, dokým ho nebude mať. takúto značku môže mať doživotne.

„Voliteľnú TEČ (tabuľku s evidenčným číslom) si objednáte na dopravnom inšpektoráte. Vozidlo však musí byť prihlásené na fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá objednávku zrealizovala. Posunutie TEČ na inú osobu nie je možné,“ informovalo vo svojom stanovisku Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

Čísla sa predávajú na portáloch

Hoci ministerstvo tvrdí, že to nie je možné, voliteľné čísla sa predávajú na rôznych portáloch. Právnik Milan Ficek sa vyjadril, že samotné tabuľky nemôžu byť predmetom prevodu.


„Tieto tabuľky bez súčasného prevodu vozidla nemôžu byť predmetom prevodu podľa občiansko-právnych predpisov. Pokiaľ by subjekt nadobudol takéto tabuľky, potom mu ich dopravný inšpektorát nemôže ani zapísať,“ povedal Ficek.

Pokuta až do 800 eur


V zákone je uvedené, že na vozidlo si môže majiteľ zapísať nové tabuľky alebo tie ponechané. Ponechané však nie sú odkúpené. K problematike a sankcionovaniu sa vyjadrilo aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ).

„Za také porušenie hrozí sankcia v blokovom konaní do 50 eur. Iná situácia by bola, ak by iná osoba zakúpila tabuľku od držiteľa vozidla a tieto by použila na vozidle, bolo by to už klasifikované ako porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, za čo je možné uložiť pokutu od 150 eur do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov,“ ozrejmila hovorkyňa KR PZ Denisa Bárdyová.


Špekulanti si aj napriek tomu našli cestičky, ako unikátne tabuľky evidenčných čísel predať bez toho, aby porušili zákon.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie