• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Špeciálny prokurátor Lipšic podal v kauze Dobytkár rozsiahlu obžalobu, medzi obvinenými sú Bödör aj Kvietik

Špeciálny prokurátor Lipšic podal v kauze Dobytkár rozsiahlu obžalobu, medzi obvinenými sú Bödör aj Kvietik

Obžalovaných je celkovo osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

5.8.2021 (Webnoviny.sk) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal 3. augusta rozsiahlu obžalobu v kauze Dobytkár. Obžalovaných je osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Na brífingu o tom informoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Vladimír Kuruc.

Jednotlivé skutky sa týkajú najmä korupčných trestných činov a potom obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. V tejto veci sú stále väzobne stíhané štyri osoby a obvinený Martin K. je väzobne stíhaný v inej veci.

Spis má 35-tisíc strán

„Ide o rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán," povedal Lipšic s tým, že len skutková časť obžaloby má viac ako 100 strán. Zároveň potvrdil, že medzi obžalovanými sú nitriansky podnikateľ Norbert B. ako aj finančník Martin K. Podľa Lipšica bola trestná činnosť spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok, rozdelená do dvoch vetiev.

V prvej bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných 2 760 000 eur a v druhej vetve viac ako milión eur. Dôkazná situácia je pritom podľa neho v tomto prípade silná. Lipšic doplnil, že vo veci trestnej činnosti na Pôdohospodárskej platobnej agentúre sa vedú aj ďalšie trestné konania.

Hrozí im prepadnutie majetku

Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc doplnil, že v prípade piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) 30. júla ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár a podal návrh na podanie obžaloby. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Kauza Dobytkár súvisí s podozreniami na korupciu v prostredí Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Polícia hodnotu poskytnutých úplatkov v rámci tejto kauzy vyčíslila na 10,5 milióna eur.V skupine osôb obvinených z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú napríklad exšéf PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek K., finančník Martin K. či podnikatelia Norbert B. a Peter K. Medzi ďalšími obvinenými sú aj advokáti či veterinár.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie