• Dnes je: Utorok 18. januára 2022 meniny má Bohdana

Špeciálny prokurátor Lipšic má nového povereného zástupcu, Kysela nahradil Kuruc

Špeciálny prokurátor Lipšic má nového povereného zástupcu, Kysela nahradil Kuruc

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol vymenovať Kysela za zástupcu špeciálneho prokurátora.

24.8.2021 (Webnoviny.sk) - Prokurátora Petra Kysela vystriedal vo funkcii povereného zástupcu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálne prokuratúry Vladimír Kuruc. Vyplýva to z informácií na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR.

Kysel vo funkcii povereného zástupcu skončil v pondelok 23. augusta. Mal pritom funkciu zástupcu zastávať aj na základe riadneho mandátu, keďže úspešne prešiel výberovým konaním. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však nedávno oznámil, že ho do funkcie nevymenuje.

Nemohol prihladať na rozhodnutie

Žilinka začiatkom augusta potvrdil, že odmietol vymenovať Kysela za zástupcu špeciálneho prokurátora.

Ako vtedy konštatoval, nemohol neprihliadať na rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z apríla a mája 2021, v ktorých bolo konštatované porušenie zákonnej povinnosti prokurátora vybavovať väzobné trestné veci prednostne a urýchlene a flagrantné porušenie Kyselovho procesného postupu a lehôt pri predkladaní žiadostí obvinených o prepustenie z väzby, a tým závažného zásahu do ich práv.

Dva návrhy na stíhanie

Žilinka zároveň v prípade Kysela podal už druhý návrh na disciplinárne stíhanie. V provom prípade išlo o rozhodovanie o prepustení z väzby obvineného exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R. ktoré podľa generálneho prokurátora trvalo príliš dlho.

To konštatoval aj Najvyšší súd SR, keď obvineného prepustil z väzby. Druhý disciplinárny návrh sa má týkať rozhodovania o prepustení z väzby bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra P.

Návrh voči Lipšicovi

Žilinka zároveň podal aj návrh na disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

Dôvodom podľa neho je, že verejne špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie