• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Špeciálny očkovací deň proti vírusu HPV v Trnavskom kraji, prihlásilo sa viac ako 100 záujemcov

Špeciálny očkovací deň proti vírusu HPV v Trnavskom kraji, prihlásilo sa viac ako 100 záujemcov

Očkovaciu kampaň Trnavského samosprávneho kraja podporili aj organizácie Liga proti rakovine a Nie rakovine.

Trnavský samosprávny kraj zorganizoval v sobotu špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV, ktorým zároveň podporil kampaň zameranú na prevenciu pred onkologickými ochoreniami u oboch pohlaví.

Očkovanie v troch mestách/h2>

Dobrovoľné očkovanie prebiehalo v pediatrických ambulanciách v Dunajskej Strede, Trnave a v Skalici. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča sa cez špeciálny formulár na toto očkovanie prihlásilo viac ako 100 záujemcov, z toho v Trnave 60, v Dunajskej Strede 24 a v Skalici 20.

Keďže očkovacia schéma je podľa veku dvoj- alebo trojdávková, kraj zorganizuje aj následné preočkovanie. Viskupič chce prostredníctvom združenia SK8 iniciovať, aby sa do očkovacej kampane zapojil každý samosprávny kraj na Slovensku.

Chránenie pred rakovinou

Vírus HPV (papilomavírus) podľa hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Eleny Prokopovej spôsobuje rakovinu krčka maternice, rakovinu konečníka, hrtanu, dutiny ústnej, ale aj niektoré nerakovinové ochorenia.


„Pokiaľ budeme jedinca chrániť očkovaním, tak je 80- až 90-percentná pravdepodobnosť, že rakoviny tohto typu zaočkovaný človek nedostane. A to je pre mňa absolútne prevratná vec, keď môžeme jednoznačne povedať, že ak sa chrániš pred papilomavírusom očkovaním, nebudeš mať rakovinu,“ povedala.


Pripomenula, že na Slovensku každý rok zomiera len na rakovinu krčka maternice 200 žien, ďalších 600 každý rok ochorie.

Deti oboch pohlaví vo veku 12 rokov majú podľa Prokopovej očkovanie proti papilomavírusu plne hradené zdravotnými poisťovňami, deťom nad 12 rokov hradia poisťovne časť ceny, dospelí si ho obvykle hradia sami. Vakcína je v lekárňach bežne dostupná.

Preplácanie aj starším ako 12 rokov

Očkovaciu kampaň trnavskej župy proti vírusu HPV ocenil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič, podľa ktorého by prevencia pred onkologickými ochoreniami mala v preventívnych programoch dominovať.

Ministerstvo zdravotníctva sa podľa neho snaží dosiahnuť, aby sa preplácanie očkovania proti HPV vírusu posunulo z terajšej hranice aj do vyšších vekových kategórií, čo by uľahčilo prevenciu.


Očkovaciu kampaň Trnavského samosprávneho kraja podporili aj organizácie Liga proti rakovine a Nie rakovine.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie