• Dnes je: Streda 30. septembra 2020 meniny má Jarolím

Špeciálne volebné okrsky aj hlasovanie z auta. Koronavírus zmení voľby v Česku

Špeciálne volebné okrsky aj hlasovanie z auta. Koronavírus zmení voľby v Česku

Minister vnútra navrhoval aj voľby prostredníctvom zástupcu, ale túto možnosť opozícia odmietla.

5.8.2020 (Webnoviny.sk) - Zástupcovia českých parlamentných strán a minister vnútra Jan Hamáček sa dohodli na návrhoch hlasovania ľudí, ktorí budú v čase jesenných volieb v karanténe.

Výjazdová komisia

Ľudia by tak mohli v krajských a senátnych voľbách hlasovať z auta, v špeciálnych volebných okrskoch alebo u výjazdovej komisie, uvádza portál Novinky.cz. Návrhy však ešte musí prerokovať parlament.

V prípade takzvaného drive-in hlasovania by ľudia volili z vozidla na špeciálnych stanovištiach, ktoré by sa nachádzali vo všetkých okresoch - na 78 miestach. Dozerali by na ne traja vojaci a zapisovateľ.

Zástupcu opozícia odmietla

Ak by volič napríklad auto nemal, na jeho vyžiadanie by k nemu domov prišla špeciálna komisia. Volič by "za použitia všetkých ochranných prostriedkov mohol odvoliť do špeciálnej urny", uviedol Hamáček.

Špeciálne volebné okrsky by zase vznikli napríklad v domovoch dôchodcov alebo opatrovateľských zariadeniach, kde sú všetci klienti v karanténe. Šéf rezortu vnútra tiež navrhoval voľby prostredníctvom zástupcu. Túto možnosť ale odmietla opozícia.

Poslanecká snemovňa by sa mala spomínanými návrhmi zaoberať 19. augusta, v stave legislatívnej núdze, a krátko na to by sa mal k nim vyjadriť aj Senát. Dané možnosti by tak mali prejsť legislatívnym procesom do konca mesiaca.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie