• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Spartak Trnava môže prvýkrát prejsť cez 3. predkolo EKL, v Poznani si udržal šancu na postup (foto)

Spartak Trnava môže prvýkrát prejsť cez 3. predkolo EKL, v Poznani si udržal šancu na postup (foto)

O zmazanie jednogólovej straty sa Trnavčania pokúsia v budúcotýždňovej domácej odvete.

11.8.2023 (SITA.sk) - Futbalisti Spartaka Trnava si vo štvrtok udržali šancu na postup do play-off o účasť v skupinovej časti Európskej konferenčnej ligy 2023/2024, v úvodnom zápase 3. kvalifikačného kola prehrali na pôde poľského tímu Lech Poznaň tesne 1:2.

O zmazanie jednogólovej straty sa Trnavčania pokúsia v budúcotýždňovej domácej odvete, ktorá je na programe vo štvrtok 17. augusta o 20.00 h SELČ.

Lech hral nátlakovo

V Poznani v prvom polčase gól nepadol, no hneď po zmene strán poslal Lech do vedenia Filip Marchwinski. V 63. minúte zvýšil náskok domácich na 2:0 Nór Kristoffer Velde, no hráčom Spartaka sa podarilo dosiahnuť kontaktný gól. V 87. minúte znížil stav na konečných 1:2 Lukáš Štetina.

"Vedeli sme, že Lech začne aktívne a bude hrať nátlakovo. Nedokázali sme sa pri našich ziskoch dlhšie udržať pri lopte a boli sme dlhé pasáže bez nej. Prvý polčas sme ustáli, čo tu nie je ľahké, ale nemalo by sa stať to, čo sa stalo v prvej minúte toho druhého. Následne Lech ožil a dostal sa ,na koňa. Pomohli nám striedajúci hráči, dostali sme sa späť do zápasu a znížili sme po štandardke. Pri troche šťastia sme mohli aj vyrovnať. Pred zápasom sme chceli, aby to bolo otvorené pred odvetou a to sa nám splnilo. Lech to nebude mať u nás ľahké," zhodnotil duel v Poznani tréner Spartaka Michal Gašparík ml. podľa klubového webu.

Môžu bojovať s českou Slaviou

Spartak Trnava vypadol v 3. predkole EKL aj vlani s iným poľským družstvom Raków Čenstochová, v roku 2021 stroskotal na izraelskom Maccabi Tel Aviv. V minulosti sa naposledy predstavil na jeseň v skupinovej časti niektorého z pohárov v ročníku 2018/2019, v Európskej lige vtedy získal sedem bodov.

Ak Trnavčania postúpia cez Lech Poznaň, o skupinovú časť EKL budú bojovať s českou Slaviou Praha alebo ukrajinským družstvom SC Dnipro-1 v závislosti od toho, ktorý z týchto tímov neuspeje v 3. predkole Európskej ligy.

Slavia vo štvrtkovom úvodnom stretnutí zdolala doma Dnipro 3:0 aj vďaka dvom gólom slovenského reprezentačného útočníka Ivana Schranza, ktorý v minulosti hrával za trnavský Spartak.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie