• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Španielsko požaduje od švédskej firmy odškodné 90 miliónov eur za ekologickú katastrofu spred 25 rokov

Španielsko požaduje od švédskej firmy odškodné 90 miliónov eur za ekologickú katastrofu spred 25 rokov

Súd v Seville v roku 2001 zamietol trestný proces s tým, že Boliden nie je za únik trestne zodpovedný.

5.7.2023 (SITA.sk) - Španielske úrady požadujú od švédskej ťažobnej spoločnosti odškodné 90 miliónov eur za rozsiahly únik toxických látok v blízkosti Národného parku Do?ana z roku 1998.

V utorok sa v súvislosti s incidentom začal občianskoprávny proces proti spoločnosti Boliden, ktorá prevádzkovala baňu Los Frailes Aznalcóllar.

Miliardy litrov toxickej kvapaliny

Keď v nej praskli steny nádrže na odpadové vody a do rieky Guadiamar v provincii Sevilla sa vylialo približne 4,9 miliardy litrov toxickej kvapaliny, spôsobilo to jednu z najhorších environmentálnych katastrof v Španielsku.

Tomu, aby kvapalina a bahno vytiekli do neďalekého národného parku Do?ana, zabránili provizórne hrádze. Rozsiahlu oblasť v blízkosti bane však zaplavil toxický kal obsahujúci stopy zinku, železa a ďalších ťažkých kovov. Zahynuli pritom tisíce rýb a vtákov.

Žalobu na Boliden podala regionálna vláda Andalúzie. Počas súdneho procesu by malo vypovedať 12 svedkov a traja znalci a podľa očakávania by sa mal skončiť 13. júla.

Súd v Seville pritom v roku 2001 zamietol trestný proces s tým, že Boliden nie je za únik trestne zodpovedný.

Národný park zostal nedotknutý

Spoločnosť tvrdí, že predtým, ako steny povolili, mala povolenie na zväčšenie nádrže a neskôr dobrovoľne vynaložila na čistenie približne 80 miliónov eur.

„V čase nehody Boliden prevzal veľmi veľkú zodpovednosť a obnovil oblasť, za ktorú sme boli zodpovední, na lepšiu úroveň ako predtým,“ povedal v utorok pre agentúru The Associated Press hovorca spoločnosti Klas Nilsson a dodal, že „Do?ana zostala haváriou úplne nedotknutá, čo bolo samozrejme veľmi dôležité. Finančné nezhody medzi Bolidenom a regiónom bude teraz riešiť súd, čo vítame, aj vzhľadom na to, že nehoda sa stala pred 25 rokmi“.


Do?ana, ktorá sa rozprestiera na 75-tisíc hektároch pozdĺž juhozápadného pobrežia Španielska a poskytuje útočisko miliónom sťahovavých vtákov a ohrozeným druhom, ako sú rysy a orly kráľovské, je jednou z najcennejších európskych prírodných rezervácií.


Podľa environmentalistov a politikov je však park v súčasnosti vážne ohrozený plánmi miestnych pravicových zákonodarcov rozšíriť v čase dlhotrvajúceho sucha v Španielsku práva na vodu pre poľnohospodársku pôdu v okolí mokradí.


Baňu v roku 2001 zatvorili, nedávno však o jej opätovné otvorenie požiadala mexická skupina.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie