• Dnes je: Sobota 10. júna 2023 meniny má Margaréta

Španielska vláda schválila balík mimoriadnych opatrení, zníži sa daň z elektriny či zlacnie benzín na čerpacích staniciach

Španielska vláda schválila balík mimoriadnych opatrení, zníži sa daň z elektriny či zlacnie benzín na čerpacích staniciach

Vláda tiež predĺžila sériu už skôr oznámených opatrení, ako napríklad 20-centové zníženie cien benzínu na čerpacích staniciach a 15-percentné zvýšenie pre ľudí poberajúcich dávky.

Španielska vláda schválila balík mimoriadnych ekonomických opatrení v objeme viac ako 9 miliárd eur na obmedzenie stúpajúcich životných nákladov. Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu novinárom povedal, že ruská vojna na Ukrajine a jej ekonomické a sociálne dôsledky vyvolali mimoriadnu neistotu v medzinárodnom, európskom a španielskom hospodárstve, čo sa opatreniami snažia utlmiť.

Opatrenia zahŕňajú zníženie dane z elektriny z 10 % na 5 %, zníženie nákladov na mesačné tranzitné preukazy a jednorazovú platbu vo výške 200 eur pre ľudí, ktorí zarábajú menej ako 14 000 eur ročne a ešte nepoberajú príspevky od štátu.

Vláda tiež predĺžila sériu už skôr oznámených opatrení, ako napríklad 20-centové zníženie cien benzínu na čerpacích staniciach a 15-percentné zvýšenie pre ľudí poberajúcich dávky.

Vláda v Madride je tiež v procese navrhovania dane zameranej na „mimoriadne zisky“ zarobené energetickými spoločnosťami, odkedy ruská vojna na Ukrajine spôsobila prudký nárast cien, povedal Sánchez. „Je to iniciatíva, ktorá je v súlade s verejnou mienkou v našej krajine,“ skonštatoval premiér.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Žilinka považuje trest pre Dědečka za neprimerane nízky, nariadil podať odvolanie

zilinka povazuje trest pre dedecka za neprimerane nizky nariadil podat odvolanie

9.6.2023 (SITA.sk) - Generálny prokurátor Maroš Žilinka vydal v piatok krajskému prokurátorovi v Bratislave pokyn, aby proti rozsudku vo veci Dušana Dědečka, odsúdeného na 15 rokov za smrteľnú nehodu s piatimi obeťami, podal odvolanie v neprospech obžalovaného pre nesprávnosť výroku o treste.

Neprimerane nízky trest

Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová. "Uložený trest odňatia slobody považuje generálny prokurátor SR za neprimerane nízky, dôsledne nezohľadňujúci spôsob spáchania činu, jeho následky a osobu páchateľa. V neposlednom rade podľa generálneho prokurátora SR nezabezpečuje ani generálnu prevenciu, výchovný vplyv, teda odradenie iných od páchania obdobných trestných činov," povedala Drobová.

Dědeček priznal svoju vinu

Za nehodu, ktorá si vyžiadala päť ľudských životov, uložil Mestský súd Bratislava I vo štvrtok 8. júna obžalovanému Dušanovi Dědečkovi trest 15 rokov odňatia slobody v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia.

Súd takisto obžalovanému uložil trest zákaz šoférovania na 10 rokov a ochranný dohľad v dobe troch rokov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Dušan Dědeček už predtým urobil vyhlásenie o svojej vine.

Opitý vodič vozidla zn. Škoda SuperB zišiel v nedeľu 2. októbra minulého roku večer v Bratislave vo vysokej rýchlosti mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom vozidlo zrazilo ľudí čakajúcich na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. Následne pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča. U vodiča po nehode zistili prítomnosť alkoholu na úrovni 1,7 až 2 promile.


Počasie