• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

SpaceX otestovala dosiaľ najsilnejší raketový systém Starship, Musk chce z ľudí spraviť „multiplanetárne bytosti“ (video)

SpaceX otestovala dosiaľ najsilnejší raketový systém Starship, Musk chce z ľudí spraviť „multiplanetárne bytosti“ (video)

Elon Musk informoval, že tím jeden motor vypol ešte pred testom a ďalší sa vypol sám, takže im zostalo 31 motorov, no „to je stále dosť motorov na dosiahnutie obežnej dráhy“.

10.2.2023 (SITA.sk) - Spoločnosť SpaceX vykonala kľúčový test svojho nového raketového systému Starship. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Starship by sa mala počas svojho prvého letu stať najsilnejším prevádzkovaným raketovým systémom v dejinách. V prípade, že bude SpaceX spokojná s výsledkami štvrtkového testu, mohlo by sa to podľa BBC stať v nasledujúcich niekoľkých týždňoch.

Zmluva medzi SpaceX a NASA

Test, počas ktorého inžinieri na niekoľko sekúnd súčasne spustili 31 z 33 motorov rakety, sa uskutočnil vo výskumno-vývojovom stredisku SpaceX v Boca Chica pri texasko-mexickej hranici.

Zakladateľ a výkonný riaditeľ SpaceX Elon Musk na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval, že tím jeden motor vypol ešte pred testom a ďalší sa vypol sám, takže im zostalo 31 motorov, no „to je stále dosť motorov na dosiahnutie obežnej dráhy“.

Musk má pre zariadenie vysoké očakávania, chce ho použiť na posielanie satelitov i ľudí na orbitu a ďalej do vesmíru. Podľa BBC už tiež americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uzavrel so SpaceX zmluvu, na základe ktorej by mala Muskova firma vyvinúť verziu pre program Artemis zameraný na opätovné pristátie ľudí na Mesiaci.

Musk má vysoké očakávania

Samotný Musk sa pritom sústreďuje na Mars, dlhodobo má ambíciu dostať ľudí na Červenú planétu, zriadiť tam kolónie a ako hovorí, spraviť z ľudí „multiplanetárne bytosti“. Hovorí tiež o cestovaní z miesta na miesto, keď by sa mohli pasažieri rýchlo presúvať z jednej strany planéty na druhú.

Ak sa Starship podarí sprevádzkovať, prinesie prielom nielen v množstve nákladu, ktorý dokáže vyniesť do vesmíru.

Koncept je navrhnutý tak, aby mohol byť celý opakovane použitý - Super Heavy booster i vesmírna loď v hornej časti by sa mali vrátiť na Zem a mohli by ich opätovne použiť. To by malo priniesť obrovské úspory nákladov v porovnaní s konvenčnými raketami na jedno použitie.

SpaceX by mala teraz vyhodnotiť dáta z testu, preveriť, prečo nedokázala naštartovať všetkých 33 motorov aj to, či nevznikli škody na štartovacej rampe. Musk pritom podľa BBC hovoril o pokuse vyslať systém Starship na orbitu koncom februára alebo v marci.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie