Sokoly červenonohé sa vrátili z africkej odysey. V jednej z búdok sa objavil samček aj samička, pričom väčšinou prelietavajú postupne.
Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku sa dozvedela o návrate sokolov vďaka kamerám, ktoré boli umiestnené v spolupráci s portálom kukaj.sk. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu Life Danube Free Sky projekt a organizácie Ochrana dravcov na Slovensku Eva Horková.
„Milý comeback a zároveň veľké očakávania, koľko párov zaznamenáme a koľko mláďat vyletí. Vlaňajšia sezóna nebola pre nízky stav drobných zemných cicavcov (kľúčovú korisť) veľmi priaznivá. Z 21 úspešne hniezdiacich párov vyletelo iba 19 mláďat. Veríme, že tento rok dopadne úspešnejšie,“ uviedla Horková.
Na Slovensko priletí počas apríla najviac sťahovavých vtákov, niektoré druhy dorazia zo severu
Počas apríla na Slovensko priletí najviac sťahovavých vtákov. V kalendári environmentalistov pripadá 1. apríl Svetovému dňu vtáctva. Táto ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie.
Informuje o tom Informačný portál Ministerstva životného prostredia SR enviroportal.sk
Na Zemi žije viac ako 9 6000 vtáčích druhov. Na Slovensku ich máme takmer 220, pričom niektoré zimujú v teplých krajinách.
Niektoré druhy na Slovensko prilietajú zo severu. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho prevažná časť, asi dve tretiny v apríli. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie. Dátumy jarných príletov sledujú členovia Spoločnosti pre ochranu vtáctva.
„Medzi prvými prilietajú drozdy, škovránky a cíbiky, bociany a lastovičky. Okrem týchto najznámejších poslov jari medzi sťahovavé vtáky patria aj orol krikľavý, prepelica poľná, slávik alebo kukučka, ktorá prilieta až na prelome apríla a mája. Ako posledný obvykle prilieta hýľ karmínový z ďalekej Ázie,“ informuje portál.
Apríl je aj začiatkom hniezdneho obdobia. V tomto mesiaci možno pozorovať tokajúce sluky. Začiatkom apríla by sa už mal vracať aj dudok chochlatý, krakľa belasá, výrik lesný. Rybáre riečne si v tomto období začínajú stavať hniezda na štrkových riečnych ostrovčekoch.
Vtákom roka na Slovensku je dudok chochlatý, zmeny v krajine spôsobujú jeho výrazný úbytok
Vtákom roka je podľa Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) dudok chochlatý (Upupa epops). Počet vtákov tohto druhu totiž na Slovensku dlhodobo výrazne klesá.
Negatívny trend je pripisovaný najmä zmenám v krajine v dôsledku zániku maloplošného hospodárenia a pastvy v krajine.
Biotopy dudka postupne zmizli
Výber dudka chochlatého za vtáka roka má preto upozorniť na potrebu zmien, pred ktorými stojí Slovensko. V tlačovej správe o tom informoval Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko.
Dudok patrí vďaka svojmu vzhľadu a správaniu medzi najznámejšie vtáčie druhy. K jeho obľube prispieva aj to, že žije v krajine, ktorú vytvárajú a formujú ľudia.
Kedysi bol početný a hniezdil všade, kde sa pásol dobytok či kone a kde našiel dutiny na hniezdenie. SOS/BirdLife Slovensko zdôraznili, že práve radikálna zmena prostredia, ktoré dudky obývajú, viedla k ich úbytku.
„Desaťročia trvajúca zmena poľnohospodárskej krajiny od čias kolektivizácie až po súčasné veľkoplošné priemyselné poľnohospodárstvo v dôsledku nevhodne nastavených poľnohospodárskych dotácií, viedli k tomu, že sa biotopy dudka postupne stratili a v súčasnosti prežívajú len tam, kde sa zachovali pasienky, či na lokalitách s piesčitými pôdami, napríklad vo viniciach a sadoch,“ vysvetlili.
Pomôžu hniezdne búdky
Ľudia môžu dudkom pomôcť na vhodných lokalitách aj vyložením hniezdnych búdok, ktoré nahradia prirodzené dutiny v poľnohospodárskej krajine.
Z dlhodobého hľadiska je vhodné vysádzať dreviny či zakladať hlavové vŕby, v ktorých dutinách kedysi dudky hojne hniezdili. Dudok je sťahovavý a na zimu odlieta do Afriky. Prilieta v druhovej polovici marca, respektíve začiatkom apríla.
Populácia dropa veľkého na Slovensku výrazne klesla, prelomový projekt má zabrániť vyhynutiu
V Európe za posledných 40 rokov klesla populácia sokola kobcovitého a dropa veľkého o 30 percent. Inde sa ich populácia dostala na hranicu vyhynutia. Ornitológovia z Maďarska a Slovenska spolupracujú na projekte Life Steppe on border, ktorého cieľom je zabrániť ich vyhynutiu a vytvoriť podmienky pre rast ich populácie.
Nestabilná a krehká populácia
Oficiálne sa začal vo februári 2022 a potrvá do apríla 2027. Väčšina aktivít v rámci projektu bude prebiehať v jednom Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia na Slovensku a v piatich v Maďarsku. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) Kristína Bocková v tlačovej správe.
„Sokol kobcovitý na Slovensku takmer vyhynul, v roku 2012 nebol zaznamenaný ani jeden úspešne hniezdiaci pár. Odvtedy sme v rámci predošlého projektu, LIFE Redfoot, realizovali množstvo aktivít, ktoré priniesli veľký úspech – populáciu sa nám podarilo zachrániť. Stále je však nestabilná a krehká. Kým v roku 2019 sme boli nadšení a zaznamenali 22 úspešne hniezdiacich párov, ktoré vyviedli až 74 mláďat, v roku 2021 to bolo iba 14 úspešných párov s 35 mláďatami,“ uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Prelomový projekt na zachovanie druhov
Podľa slov Jozefa Ridzoňa zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko nebolo od roku 2012 zaznamenané žiadne hniezdenie dropa veľkého na Slovensku, s výnimkou rokov 2018 a 2021. Ešte v roku 1956 pritom na Slovensku žilo 1165 dropov.
„S cieľom vytvorenia priaznivých hniezdnych a potravných biotopov ako aj zlepšenia celkovej biodiverzity a vodozádržných funkcií v rámci CHVÚ sa budeme spolu s ostatnými partnermi podieľať na výkupe pozemkov, premene ornej pôdy na trávne porasty/úhorovú plochu na takmer 112 hektároch pôdy, umiestňovaní nových búdok či výsadbe 3000 stromov a kríkov pôvodných druhov.
Mimoriadny význam majú aktivity zamerané na zosúladenie záujmov ochrany prírody a miestnych obyvateľov. ŠOP SR bude usmerňovať návštevnosť v CHVÚ formou obnovy a doplnenia značenia územia. Projekt LIFE Steppe vnímame ako prelomový a zásadný pre ochranu a zachovanie oboch druhov u nás,“ uzavrel riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy ŠOP SR Radovan Michalka.
Labute narážajúce do elektrických vedení ochráni nový projekt, finančne ho podporí Budajovo ministerstvo
Labute, ktoré narážajú do elektrických vedení má ochrániť nový projekt. Riešenie ponúka LIFE Danube Free Sky s finančnou podporou programu LIFE Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR, ktorý sa realizuje v krajinách pozdĺž rieky Dunaj.
Informuje o tom projekt Ochrana dravcov na Slovensku na webovej stránke.
„V rámci tohto medzinárodného projektu, venovaného primárne ochrane vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení a zásahom elektrickým prúdom, prebieha momentálne aj na území Slovenska v okolí Dunaja doposiaľ najväčší koordinovaný systematický monitoring v strednej a východnej Európe.
Len pomerne nedávno náš výskum ukázal, že okrem distribučných vedení pre labute predstavujú riziko aj prenosové vedenia. Veľmi si vážime, že ihneď po zistení ich rizikovosti zodpovedná spoločnosť, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS), pristúpila na spoluprácu,“ uviedol odborný koordinátor projektu z Ochrany dravcov na Slovensku Marek Gális.
Labuť veľká patrí medzi najväčšie druhy vtákov, ktoré žijú na našom území. Práve ich veľkosť a hmotnosť je dôvodom, že sa horšie vyhýbajú prekážkam. Na Slovensku sa labute početne celoročne vyskytujú na západe a juhozápade Slovenska. Aj tu však pomerne nedávno dokázala významne ohroziť lokálne populácie vtáčia chrípka.
Do apríla 2022 bude prebiehať monitoring na rizikových úsekoch, kde dochádza k presunom labutí. Zaznamenávať sa budú reakcie vtákov, výška ich preletu, reakčná zóna a iné premenné. Zaznamenávať sa bude tiež to, aké druhy sa v lokalite vyskytujú a v akom počte, ako aj smer a intenzita vetra, oblačnosť a iné faktory, ktoré môžu vplývať na výslednú mortalitu vtákov.
Na Slovensku vzácne zimuje niekoľko jedincov pŕhľaviara čiernohlavého, vidieť ich na lúkach či pri cestách
Na Slovensku tento rok vzácne zimuje niekoľko jedincov pŕhľaviara čiernohlavého. Jeho zimoviská sa zvyčajne nachádzajú v juhozápadnej Európe a severnej Afrike. Pŕhľaviare sa objavujú medzi prvými jarnými druhmi vtákov začiatkom marca. Informuje o tom Slovenská ornitologická spoločnosť BirdLife Slovensko na sociálnej sieti.
„Pozorovať ich môžeme v otvorenej krajine na lúkach, pasienkoch, pri cestách či vodných tokoch. Ideálnym prostredím je mozaikovitá poľnohospodárska krajina s dostatkom lúk, pasienkov, trávnych porastov či úhorov.
Hniezdia na zemi a obľubujú miesta, kde sa nachádza suchá bylinná vegetácia z predošlého roka. Samčeky svoje teritórium obhajujú spevom a charakteristickým varovným hlasom, ktorý môžeme počuť, ak sa priblížime k ich hniezdisku,“ informuje BirdLife Slovensko.
Najčítanejšia najnovšia správa
Horoskopy na dnes Utorok 1. júl 2025

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.
Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.
Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?
Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.
Horoskopy pre Utorok 1. júl 2025
Baran 21.3. - 20.4.
Dnes by ste nemali zanedbávať svoje povinnosti v žiadnom smere. Isté osoby čakajú len na to, kedy urobíte závažnejšiu chybu, aby vás mohli dostať do úzkych. Nedajte im žiadnu šancu.
Býk 21.4. - 21.5.
Zbytočne sa zaoberáte vecami, ktoré patria minulosti a nedajú sa vrátiť späť. Malo by vás to poučiť, že je lepšie, keď dvakrát meriate a raz odstrihnete. Všetko má svoj zmysel.
Blíženci 22.5. - 21.6.
Vaša sústredenosť na prácu nebude až taká, ako ste si predstavovali. Planéty vám naznačujú problémy so zdravím. Vaše nápady dnes radšej nerealizujte.
Rak 22.6. - 22.7.
Povinnosti čo najskôr ukončite a ponáhľajte sa za priateľmi. Nenechajte sa však ničím vykoľajiť a nevybuchnite. Nezabudli ste na nejaký darček?
Všetky Horoskopy pre Utorok 1. júl 2025
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.
Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.
Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!
Prečo radi čítame a veríme horoskopom?
Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu
Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?
Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu