• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Sociálna poisťovňa zverejnila čestné vyhlásenie pre odklad poistného za jún

Sociálna poisťovňa zverejnila čestné vyhlásenie pre odklad poistného za jún

Splatnosť júnového poistného na sociálne poistenie sa posunie z júla až na koniec tohto roka.

24.6.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného vyhlásenia, prostredníctvom ktorého môžu zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) žiadať o odklad splatnosti poistného za jún tohto roka. Lehota splatnosti sa im predĺži do 31. decembra 2020.

Elektronický formulár

Odložiť si úhradu poistného môžu tí zamestnávatelia a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Predĺženie lehoty na zaplatenie poistného za jún platí pre povinne poistenú SZČO a pre zamestnávateľa za časť poistného za zamestnávateľa (nie za zamestnanca).

"Sociálna poisťovňa odporúča využiť elektronický formulár, ktorý zabezpečí rýchlu spätnú väzbu o zapracovaní predĺženej splatnosti poistného. V nevyhnutnom prípade je možné využiť aj listinnú podobu formuláru, ktorú treba doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne," uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Novela zákona o sociálnom poistení

O odklad splatnosti poistného aj za jún tohto roka môže poisťovňu požiadať približne 1,7-tisíca zamestnávateľov a 2,2-tisíca SZČO. Umožnila im to novela nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, ktorú minulý týždeň v stredu schválila vláda.

Splatnosť júnového poistného na sociálne poistenie sa im posunie z júla až na koniec tohto roka. Ministerstvo práce predpokladá, že za jún tohto roka by celková suma odloženého poistného na sociálnom poistení u zamestnávateľov predstavovala zhruba 4,1 mil. eur. V prípade SZČO by celková suma odloženého poistného za jún mohla dosiahnuť 400-tisíc eur.

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného. Zaviedla to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla tohto roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac k téme: Ekonomické dopady koronavírusu, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie