• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Sociálna poisťovňa zinkasovala od pracujúcich rekordnú sumu odvodov, čakajú ich vyššie dávky

Sociálna poisťovňa zinkasovala od pracujúcich rekordnú sumu odvodov, čakajú ich vyššie dávky

Vyššie mzdy zamestnancov a vyššie vymeriavacie základy SZČO znamenajú pre Sociálnu poisťovňu vyššie príjmy zo sociálnych odvodov.

Sociálna poisťovňa zinkasovala v prvom polroku tohto roka od pracujúcich na sociálnych odvodoch rekordnú sumu. Išlo o viac ako 4,7 miliardy eur.

Oproti prvému polroku minulého roka tak suma vybratých odvodov od pracujúcich stúpla o 372 miliónov eur, teda o 8,6 percenta. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za prvých šesť mesiacov tohto roka.

Rast priemernej mzdy

Dôvodom výrazného nárastu vybratých odvodov od pracujúcich je výraznejšie zvýšenie priemernej mzdy zamestnancov, ako aj minimálneho vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO).

Priemerná mzda zamestnancov totiž v prvom polroku tohto roka medziročne stúpla o 9,7 percenta. Minimálny vymeriavací základ SZČO, z ktorého platia sociálne odvody štyria z piatich povinne poistených podnikateľov, od začiatku tohto roka vzrástol o 6,9 percenta.

Vyššie dávky sociálneho poistenia


Vyššie mzdy zamestnancov a vyššie vymeriavacie základy SZČO znamenajú pre Sociálnu poisťovňu vyššie príjmy zo sociálnych odvodov.


Vyššie odvody však zamestnancom a SZČO prinesú vyššie dávky sociálneho poistenia. Sumy dávok nemocenského poistenia, ako je nemocenské, materské, tehotenské, či ošetrovné (OČR) sa v princípe vypočítavajú z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu SZČO, z ktorého sa platili odvody v predošlom kalendárnom roku.Pri stanovení sumy dávky v nezamestnanosti sa zohľadňujú vymeriavacie základy zamestnanca, z ktorých sa platili odvody za posledné dva roky. Vyššie vymeriavacie základy zamestnancov a SZČO sa v budúcnosti prejavia aj vo vyššom dôchodku, ktorý im prizná Sociálna poisťovňa.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie