• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Sociálna poisťovňa začína posielať rozhodnutia o priznaní rodičovského dôchodku, uviedla aj spôsob vyplácania

Sociálna poisťovňa začína posielať rozhodnutia o priznaní rodičovského dôchodku, uviedla aj spôsob vyplácania

Rezort práce a sociálnych vecí odhaduje, že nárok na rodičovský dôchodok by malo získať približne 800-tisíc dôchodcov.

Sociálna poisťovňa už začala rozhodovať o nároku na rodičovský dôchodok. Týka sa to zatiaľ nových žiadateľov o priznanie starobného dôchodku, o ktorých Sociálna poisťovňa rozhoduje po 28. februári tohto roka.

V najbližších dňoch im tak spolu s rozhodnutím o priznaní dôchodku doručí aj prvé rozhodnutia o rodičovskom dôchodku. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Rodičovský dôchodok

Poisťovňa zároveň spracovala údaje z vyhlásení, na základe ktorých dieťa odoprelo biologickému rodičovi, či rodičom nárok na rodičovský dôchodok alebo ho presmerovalo na náhradných rodičov. Takýchto vyhlásení bolo viac ako 19,5 tisíca, na základe ktorých viac ako 19-tisíc dôchodcom nárok na rodičovský dôchodok nevznikne a naopak, na základe prejavenej vôle dieťaťa ho dostane 400 náhradných rodičov.

Spolu s rozhodnutím o priznaní rodičovského dôchodku Sociálna poisťovňa zašle poberateľovi starobného dôchodku aj informačný list predsedu dozornej rady Sociálnej poisťovne a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny o význame rodičovského dôchodku.


„Odhadujeme, že nárok na rodičovský dôchodok bude mať v tomto roku približne 800-tisíc dôchodcov. Im vďaka nemu zvýšime dôchodky o desiatky eur. Tento rok dostanú seniori rodičovský dôchodok v jednej sume za celý rok. V budúcom roku už bude rozdelený k mesačnému dôchodku, “ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Maximálna suma

O nároku na rodičovský dôchodok a jeho výplate pre existujúcich poberateľov starobných dôchodkov, resp. poberateľov invalidných alebo výsluhových dôchodkov po dosiahnutí dôchodkového veku má Sociálna poisťovňa povinnosť rozhodnúť v zákonom stanovenej lehote do 30. septembra 2023. Tento krok vykoná automaticky, bez osobitnej žiadosti dôchodcu či jeho detí.


„Urobíme tak po hromadnom spracovaní údajov k dávke, pričom našim cieľom je rozhodnúť čo najskôr, aby sme sa mohli venovať individuálnym prípadom – existujúcim alebo novopriznaným,“ povedal generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.


Rezort práce a sociálnych vecí odhaduje, že nárok na rodičovský dôchodok by malo získať približne 800-tisíc dôchodcov. Jeho maximálna suma pre jedného rodiča od jedného dieťaťa v tomto roku dosiahne 21,80 eura mesačne, teda za celý rok 261,60 eura. Rodičovský dôchodok vyplatí Sociálna poisťovňa v tomto roku v jednej úhrnnej splátke. Od roku 2024 ho už bude poisťovňa vyplácať mesačne vopred, vždy v pravidelnom opakujúcom sa termíne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie