• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Sociálna poisťovňa od septembra prestane rodičom vyplácať jednu z dávok

Sociálna poisťovňa od septembra prestane rodičom vyplácať jednu z dávok

Vláda dávku zaviedla koncom marca 2020.

9.8.2023 (SITA.sk) - Poistencom, ktorí ešte poberajú pandemické ošetrovné (OČR), prestane Sociálna poisťovňa od 1. septembra tohto roka túto dávku vyplácať. Od začiatku budúceho mesiaca tak bude poisťovňa poskytovať OČR v rozsahu maximálne 14 dní pri jednej potrebe ošetrovania, resp. starostlivosti.

Pri každej potrebe ošetrovania, resp. starostlivosti sa bude posudzovať nárok na dávku nanovo, teda sa ruší reťazenie OČR uplatňované pri pandemickom ošetrovnom. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Nové tlačivo

Súčasne sa už nebudú používať tlačivá s názvom Žiadosť o ošetrovné - nárok uplatnený počas krízovej situácie a Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné na účely výplaty ošetrovného počas krízovej situácie.

Nárok na ošetrovné pri chorobe člena rodiny alebo pri starostlivosti o dieťa z dôvodu, že má nariadené karanténne opatrenie či izoláciu alebo že osoba, ktorá sa inak o dieťa stará ochorela, budú potvrdzovať lekári na origináli tlačiva Žiadosť o ošetrovné.

Na situáciu, kedy poistenec potrebuje poskytovať starostlivosť dieťaťu z dôvodu, že detské jasle, materská škola a škola, ktorú dieťa navštevuje, sú uzatvorené rozhodnutím príslušného orgánu, pripravuje Sociálna poisťovňa nové tlačivo, ktoré vyplní rodič a dá ho potvrdiť príslušnému zariadeniu. V tomto prípade už nebudú pediatri potvrdzovať tlačivo Žiadosť o ošetrovné.

Pandemickú OČR zaviedli v marci 2020

Ukončením uplatňovania ustanovení o pandemickom ošetrovnom sa školám a zariadeniam sociálnych služieb končí povinnosť zasielať zoznamy neprítomných žiakov a klientov. Zoznamy naposledy zašlú za júl tohto roka v auguste tohto roka.

Ak sa poistencovi pandemické ošetrovné do 31. augusta tohto roka v súvislosti s aktuálnou potrebou ošetrovania alebo starostlivosti poskytovalo menej ako 14 dní, Sociálna poisťovňa neukončí jeho výplatu 31. augusta, ale až uplynutím štrnásteho dňa potreby ošetrovania, resp. starostlivosti.

Pandemickú OČR vláda zaviedla koncom marca 2020. Táto dávka sa počas pandémie vyplácala celé obdobie starostlivosti o dieťa počas uzatvorenia škôlok a škôl, ak išlo o dieťa do 11 rokov veku. Ošetrovné tak rodičom Sociálna poisťovňa poskytovala za všetky dni počas uzatvorenia školských a predškolských zariadení, teda nie iba za 14 kalendárnych dní.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie