• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

So Stalinom za spoločným stolom. KSS čelí trestnému oznámeniu pre vyvesenie portrétov diktátorov

So Stalinom za spoločným stolom. KSS čelí trestnému oznámeniu pre vyvesenie portrétov diktátorov

Počas zjazdu Komunistickej strany Slovenska vystavovali portréty so Stalinom a symboly komunizmu.

12.6.2023 (SITA.sk) - Občianske združenie Post Bellum SK podalo trestné oznámenie na Komunistickú stranu Slovenska pre podozrenie zo spáchania trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.

Strana priniesla aj transparenty

Ako mimovládka informuje v tlačovej správe, na poslednom zjazde KSS v Banskej Bystrici boli totiž na pódiu vystavené nielen tradičné komunistické symboly, ale aj portréty zločincov vrátane diktátora Josifa Visarionoviča Stalina.

V tejto súvislosti združenia zdôrazňuje, že Stalin je podľa konzervatívnych odhadov historikov zodpovedný za smrť približne siedmich miliónov ľudí len na území bývalého Sovietskeho zväzu.

Je neakceptovateľné, aby sa v krajine, ktorá sa pred vyše tridsiatimi rokmi zbavila totality, kde platí zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému a je zakázaná propagácia skupín, ktoré potláčajú ľudské práva a slobody, vystavovali na akciách politických strán portréty masových vrahov a lídrov zločinných režimov. Nesmieme mať dvojitý meter na fašizmus a komunizmus," uviedla riaditeľka Post Bellum SK Sandra Polovková.

So Stalinom za spoločným stolom

Zjazd Komunistickej strany Slovenska sa uskutočnil 20. mája v Banskej Bystrici.

Z obrazového materiálu, ktorý sa po tejto akcii šíril na sociálnych sieťach Facebook, YouTube, ako aj v médiách podľa Post Bellum SK vyplýva, že na pódiu, za predsedníckym stolom, boli počas zjazdu vystavené transparenty s obrázkami sovietskych komunistických diktátorov – Josifa Visarionoviča Stalina, ako aj predstaviteľov nemorálneho a protiprávneho komunistického systému v bývalom Československu – Klementa Gottwalda.

Sme presvedčení, že nakoľko dňa 20.mája v Banskej Bystrici nešlo o žiadnu vedeckú, vzdelávaciu, či laickú akciu pripomínajúcu našu históriu, ale o X. zjazd registrovanej politickej strany – možno predpokladať, že vystavenie portrétov vrcholných predstaviteľov zločinných komunistických režimov z ČSR a ZSSR a ich šírenie v obrazovej podobe na sociálnych sieťach a v médiách naplnilo skutkovú podstatu trestného činu,“ dodala Polovková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie