• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

SNS nomináciu Huliaka nezmení, Čaputová sa bojí preverovania finančných projektov

SNS nomináciu Huliaka nezmení, Čaputová sa bojí preverovania finančných projektov

Prezidentka Čaputová nechce vymenovať Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia.

19.10.2023 (SITA.sk) - Slovenská národná strana (SNS) trvá na nominácii Rudolfa Huliaka na post ministra životného prostredia a nemieni ju zmeniť.

Ústavné kompetencie

Národniari berú na vedomie vyjadrenie prezidentky Zuzany Čaputovej, no vyzývajú hlavu štátu k rešpektovaniu volebných výsledkov.

Apelujú na Čaputovú, aby neprekračovala svoje ústavne dané kompetencie. SNS je presvedčená, že ako koaličný partner, ktorý získal v parlamentných voľbách mandát, má nárok konať v personálnej oblasti.

Okolie prezidentky

„Chápeme, že okolie pani prezidentky na čele s pánom Rizmanom sa bojí, že začne preverovanie financovania projektov, na ktoré boli peniaze neefektívne vynaložené," uviedla SNS v tlačovej správe.

Národniari tiež poznamenali, že oni nepripomienkujú to, či má byť Michal Šimečka (predseda hnutia Progresívne Slovensko) podpredsedom Národnej rady (NR) SR, alebo nie, a rešpektujú volebný výsledok.

Čaputová nevymenuje Huliaka za ministra životného prostredia, Fico musí prísť s iným menom

Prezidentka Zuzana Čaputová nevymenuje nominanta Slovenskej národnej strany (SNS) Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Informovala o tom predsedu Smeru-SD Roberta Fica v rámci prebiehajúcich konzultácií o novej vláde. Zároveň ho požiadala o doručenie nového návrhu kandidáta na post šéfa envirorezortu.

Huliak neguje dlhodobo platnú environmentálnu politiku

„Prezidentka má svojimi rozhodnutiami zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Riadny chod ministerstva životného prostredia nemôže zabezpečiť človek, ktorý svojimi vyjadreniami neguje dlhodobo platnú environmentálnu politiku tohto štátu a medzinárodné záväzky, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prezidentka zdôrazňuje, že kandidát, ktorý dlhodobo neuznáva vedecký konsenzus o zmene klímy a žiadna skutočná klimatická kríza podľa neho neexistuje, nemôže viesť a reprezentovať rezort, ktorého hlavnou úlohou je v zmysle zákona práve ochrana prírody a krajiny a klimatického systému Zeme.

Post ministra životného prostredia

Zároveň, kandidát, ktorý verejne schvaľuje násilné vysporiadanie sa s názorovými oponentmi, najmä z radov ochrancov prírody a krajiny, nemôže byť podľa nej spôsobilý viesť ministerstvo, ktorého súčasťou je štátna ochrana prírody a krajiny.

Čaputová je presvedčená, že na rozdiel od ďalších nominantov, v prípade Rudolfa Huliaka existujú ústavno-právne dôvody, a to v takej intenzite, že nemôže zastávať post ministra životného prostredia.

Huliak a Šimkovičová sú najkontroverznejšími prípadnými nominantmi na ministrov v histórii Slovenska, hovorí politológ

Rudolf Huliak a Martina Šimkovičová (obaja SNS) sú najkontroverznejšími prípadnými nominantmi na post ministrov v histórii Slovenska. Myslí si to politológ Tomáš Koziak. Ministrom životného prostredia sa podľa medializovaných informácií má stať starosta Očovej Huliak, ktorý spochybňuje klimatickú krízu.


"To je samo o sebe vôbec proti filozofii tohto ministerstva, ktoré má životné prostredie a zvieratá chrániť. Huliak by najradšej vystrieľal medveďov a ochranárov by vešal. To sú výroky, ktoré sú mimoriadne kontroverzné a ktoré by ho mali diskvalifikovať na akúkoľvek verejnú funkciu," uviedol Koziak pre agentúru SITA.

Otázna je ich kvalifikácia a pripravenosť

Niekoľko kontroverzných výrokov má vo svojom repertoári aj bývalá hlásateľka správ v jednej z televízií Šimkovičová. Z televízie ju vyhodili po tom, čo zverejnila rasistický status.

"Človek, ktorý útočí na menšiny, sa má stať ministrom kultúry? To je tiež veľmi problematická záležitosť," uviedol politológ. Tvrdí, že u oboch prípadných nominantov môžeme polemizovať aj nad tým, či majú odbornú kvalifikáciu a pripravenosť viesť tieto rezorty.


"Aj keď je Huliak starostom Očovej, je to veľmi malá manažérska skúsenosť na to, aby mohol viesť také dôležité ministerstvo, ako je envirorezort. Dôležitý aj v zmysle obrovského prílevu peňazí, ktorý tam príde. Rozprávame sa o niekoľkých miliardách, ktoré vyčlenila Európska únia (EÚ) na ochranu životného prostredia, a pokiaľ tam bude takýto človek, ktorý s tým nemá žiadne skúsenosti, bude to obrovský problém," upozornil Koziak.

Šírenie hoaxov a nenávisti voči menšinám

Narozdiel od Huliaka, prípadná adeptka na post ministerky kultúry nemá skúsenosti ani s riadením obce.

"Šimkovičová nemá absolútne žiadne manažérske skúsenosti. To, že skončila niekde logopédiu, pri všetkej úcte, nie je kvalifikácia na ministra kultúry. Tu sa očakáva, že človek v kultúrnej obci niečo urobil a je aspoň vo svojej bubline rešpektovanou osobnosťou. Šimkovičová sa podieľala na fungovaní rádia, ktoré šírilo hoaxy," priblížil politológ.

Ďalej vysvetľuje, že rezort kultúry by mal byť nositeľom istých hodnôt a toho, ako by mala spoločnosť fungovať. "Pokiaľ je Šimkovičová za šírením hoaxov a šírením nenávistných komentárov voči menšinám, je pre ministerstvo kultúry rovnako veľkým problémom ako Huliak pre rezort životného prostredia," dodal Koziak.

SNS v úplnej nahote

Prípadné nominácie ukázali Slovenskú národnú stranu (SNS) podľa politológa v úplnej nahote. Koziak si myslí, že predseda SNS Andrej Danko sa potrebuje takýchto poslancov zbaviť a poslať ich do exekutívy, pretože nad nimi nebude mať kontrolu.

"Aj preto tak vehementne tlačí Huliaka na post ministra aj napriek tomu, že je to najkontroverznejšia nominácia. Neviem si predstaviť, že by prezidentka Zuzana Čaputová nedeklarovala verejné výhrady voči nemu. Viem si predstaviť, že tieto výhrady bude mať aj voči Šimkovičovej," uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie