• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Smeráci vyzývajú Sklenára k zverejneniu stavu zásob. Čo sa stalo so 120 mm muníciou, pýta sa Fico

Smeráci vyzývajú Sklenára k zverejneniu stavu zásob. Čo sa stalo so 120 mm muníciou, pýta sa Fico

Fico vysvetlil, že opakovane žiadal v Národnej rade (NR) SR, aby tieto informácie boli verejnosti poskytnuté, no vždy to bolo odmietnuté vládou.

18.5.2023 (SITA.sk) - Strana Smer-SD opätovne vyzýva ministra obrany Martina Sklenára, aby zverejnil informácie o zabezpečení obranyschopnosti SR.

Smeráci vyzývajú Sklenára o zverejnenie stavu munície,

Informácie o darovanej munícií

Požadujú informácie o munícii a výzbroji, ktorá bola darovaná Ukrajine a žiadajú tiež informácie o stave zásob munície na Slovensku, ako aj o stave týchto zásob. V tlačovej správe o tom informoval predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Predseda strany Smer-SD si stojí za tým, že 26. februára 2022 vláda rozhodla o darovaní vojenského materiálu v hodnote 8,6 milióna eur zo zásob štátnych hmotných rezerv, a to aj napriek štvrtkovému vyjadreniu predsedu Správy štátnych hmotných rezerv SR Jána Rudolfa.

Fico vysvetlil, že opakovane žiadal v Národnej rade (NR) SR, aby tieto informácie boli verejnosti poskytnuté, no vždy to bolo odmietnuté vládou.

Štátne hmotné rezervy

„Nech pán Rudolf odpovie, čo sa stalo so 120 mm muníciou, ktorá bola v skladoch štátnych hmotných rezerv, keď minister obrany Naď potvrdil, že darovali Ukrajine 12 000 kusov 120 mm munície," vyhlásil Fico.

Doplnil, že keďže je Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť momentálne nefunkčný, musí poslanecký klub Smeru prevziať iniciatívu a vykonať kontrolnú činnosť.

„Z titulu nadradenosti NR SR vláde SR žiadame ministra obrany o okamžité stretnutie sa s poslaneckým klubom strany Smer-SD k daným mimoriadne závažným témam," uzavrel Fico.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie