• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Smer-SD žiada o odvolanie riaditeľa Slovenského pozemkového fondu, dohodári sú lepšie ohodnotení ako dlhoročný zamestnanci

Smer-SD žiada o odvolanie riaditeľa Slovenského pozemkového fondu, dohodári sú lepšie ohodnotení ako dlhoročný zamestnanci

Na vedenie Slovenského pozemkového fondu sme už podali aj trestné oznámenie a rovnako tak urobili aj zamestnanci úradu,“ pokračoval Takáč.

Strana Smer – sociálna demokracia vyzýva novovymenovaného ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša, aby odvolal generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) Jána Marosza.

Vlastná sieť dohodárov

Inštitúcia pod jeho vedením podľa podpredsedu strany Richarda Takáča upadá v chaose a deštrukcii.

Svojvoľne podľa Takáča mení organizačnú a regionálnu štruktúru SPF a vytvára si vlastnú sieť dohodárov, ktorí sú neporovnateľne lepšie ohodnotení, ako dlhoroční odborní zamestnanci úradu.

Dlhoročný zamestnanec za mesiac zarobil podľa Takáča 1 485 eur, dohodár dostal mesačnú odmenu 4 130 eur. Ide pritom podľa neho o priemernú dohodársku odmenu, nájdu sa aj štedrejšie odmeňovaní dohodári.

10-tisíc eur za jeden právny úkon

„Napríklad dvorný právnik OľaNO, Michal Miškovič, si na Slovenskom pozemkovom fonde v roku 2022 zarobil 456 421 eur. V niektorých prípadoch si fakturoval aj 10-tisíc eur za jeden právny úkon,“ upozornil Takáč.

Na úrade začali aj poslanecký prieskum, ktorý sa pre nekompletnú dokumentáciu do dnešného dňa neskončil.

„Už aj poslanci zo strán SaS a OľaNO žiadajú generálneho riaditeľa Marozsa, aby prestal s personálnymi a organizačnými zmenami na úrade,“ povedal Takáč.

Trestné oznámenie na vedenie SPF

Kritiku Marozs dostal minulý týždeň aj priamo od poľnohospodárov počas valného zhromaždenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

„Na vedenie Slovenského pozemkového fondu sme už podali aj trestné oznámenie a rovnako tak urobili aj zamestnanci úradu,“ pokračoval Takáč. Novým generálnym riaditeľom SPF môže byť ktorýkoľvek z uchádzačov na túto funkciu z výberového konania.

„Odmietame len jedno meno, Petra Marušáka, pravú ruku a spolužiaka súčasného generálneho riaditeľa,“ uzavrel Takáč.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie