• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Smer-SD podľa Maďariča patrí k najúspešnejším stranám, výzvou je vyhnúť sa osudu HZDS a SDKÚ

Smer-SD podľa Maďariča patrí k najúspešnejším stranám, výzvou je vyhnúť sa osudu HZDS a SDKÚ

Maďarič čakal väčšie zmeny, preto odišiel.

MARTIN 9. decembra (WebNoviny.sk) – Minister kultúry Marek Maďarič považuje výzvu pre Smer vyhnúť sa osudu HZDS a SDKÚ za naliehavejšiu ako v minulosti. Ako povedal na sneme delegátom, strana, ktorá chce byť trvalo prítomná na scéne, musí mať tri vlastnosti.

„Musí mať hodnoty a myšlienky, ktoré vyjadrujú záujem voličov. Musí mať predstaviteľov, ktorí konajú presvedčivo v súlade s týmito hodnotami a musí mať schopnosť meniť sa v čase, a teda meniť predstaviteľov, keď stratili schopnosť stelesňovať hodnoty strany, energiu uskutočňovať jej program, alebo oslabujú jej dôveryhodnosť,“ vyhlásil Maďarič s tým, že Smer patrí k najúspešnejším stranám, ale posledné roky stráca voličov i energiu, pričom je faktom, že pokles strany opakovane potvrdzujú rôzne voľby.

Hrá sa o viac než výsledok volieb

„Sú naše myšlienky a ich uskutočňovanie dostatočne presvedčivé pre ľudí? Sme my dostatočne dôveryhodnými predstaviteľmi týchto myšlienok, sme schopní v záujme tohto trendu meniť stranu a seba?,“ opýtal sa Maďarič, ktorý sa vzdal funkcie podpredsedu.


Smer bude podľa ministra kultúry asi aj v ďalšej vláde. „Ale dnes sa hrá o viac, ako o to, či Smer bude v roku 2020 vo vláde. Dnes sa hrá o to, či bude Smer prítomný na scéne aj v ďalšej dekáde a v akej kondícii,“ uviedol.

Je potrebné prijať rozhodnutie

Svoj názor si vytvoril nie na základe výsledkov župných volieb, ale reakcie Smeru na ne. „Voľby potvrdili trend poklesu. O štyroch županov sme prišli. V Bratislave sme nemali kandidáta, ku ktorému sme sa mohli prihlásiť. Voliči i členovia by pochopili hlbšiu mieru sebakritiky i personálnych zmien. Sebakritika nie je slabosť, ani rúhanie. Miera sebakritiky je mierou vnútornej sily. Je to normálna vec vyjadrovať kritické názory, ktoré nemôže ohroziť jednotu silnej strany,“ vyhlásil Maďarič za čo zožal potlesk.


Každý predstaviteľ by si mal podľa Maďariča položiť otázku, či je prínosom, alebo príťažou. A prijať rozhodnutie. „To je politická kultúra,“ konštatoval.

Zároveň vyzval, aby sa členovia Smeru vrátili k ideálom, malým i veľkým. „Čakal a navrhoval som väčšie zmeny po župných voľbách. Považujem ich za potrebné. Treba začať od seba. Preto môj odchod z funkcie,“ dodal.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie