• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Smer-SD chce pre systém S-300 odvolávať vládu, Fico hovorí o zradcovskej politike a Blaha o čistom šialenstve

Smer-SD chce pre systém S-300 odvolávať vládu, Fico hovorí o zradcovskej politike a Blaha o čistom šialenstve

Prezidentka a vláda podľa Roberta Fica ťahajú Slovensko do nešťastia, len aby ich mali radi vo Washingtone a Bruseli.

8.4.2022 (Webnoviny.sk) - Opozičná strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) podá budúci týždeň do parlamentu návrh na odvolanie vlády v reakcii na to, že Slovenská republika poslala systém protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu.

Zároveň zvoláva v nedeľu 10. apríla na bratislavský Slavín zhromaždenie, kde majú Slováci povedať nie „vojnovým štváčom". Na tlačovej besede to v piatok povedal podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha.

Za S-300 nemáme adekvátnu náhradu

Podľa Blahu situácia tak vážna nebola od vzniku SR v roku 1993 a mier nikto tak vážne neohrozil ako vláda premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). Uviedol, že 8. apríl sa zapíše do dejín ako deň, keď sa SR zapojila do vojny s Ruskom a toto je „čisté šialenstvo".

Slovensko podľa Blahu nemá za systém S-300 adekvátnu náhradu a čokoľvek posielajú spojenci na Slovensko v podobe systému Patriot, nie je v slovenskom vlastníctve. Môžu ho kedykoľvek zobrať späť.

Blaha hovoril, že v médiách počuť o nepredvídateľnosti Ruskej federácie a Slovensko odovzdáva kľúčové zbrane Ukrajine a je tak obnažené. Poukázal na vlnu rekordného zdražovania a zároveň bude podľa Blahu potrebné kúpiť náhradu za systém S-300. „Peniaze, ktoré je treba dávať chudobným, sa budú dávať na zbrane," podotkol.

Vláda a prezidentka ťahajú Slovensko do nešťastia

Predseda strany Smer-SD Robert Fico označil darovaniu systému S-300 Ukrajine za zradcovskú politiku.

Podľa Fica je totiž systém S-300 podstatne výkonnejší a presnejší, ako americké systémy Patriot. Tie navyše podľa neho nie sú vo vlastníctve Slovenska, ktoré ich ani nevie obsluhovať. „Systém S-300 je schopný na veľkú diaľku zasiahnuť až šesť cieľov, či už ide o lietadlá, rakety alebo bezpilotné drony," povedal s tým, že Slovensko bude mimoriadne účinnou zbraňou zúčastnené na rusko-ukrajinskom konflikte.


Fico doplnil, že prezidentka Zuzana Čaputová a vláda ťahajú Slovensko do nešťastia, len aby ich mali radi vo Washingtone a Bruseli.


Danko chce nechať celý konflikt na Rusov a Ukrajincov, súhlasí s Orbánom a zbrane by im neposielalInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaPutin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu


Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti UkrajinyNajčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie