• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Smer nečaká podľa Beňovej vylúčenie z radov Európskych socialistov, protest v Košiciach neorganizuje s extrémistami

Smer nečaká podľa Beňovej vylúčenie z radov Európskych socialistov, protest v Košiciach neorganizuje s extrémistami

Podpredseda Smeru Erik Kaliňák predpokladá, že socialistická frakcia bude zisťovať, aká je realita.

23.8.2021 (Webnoviny.sk) - Európski socialisti nevylúčia stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) zo svojich radov, lebo neorganizuje 1. septembra protest v Košiciach ani s hnutím Republika europoslanca Milana Uhríka, ani so stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Pre agentúru SITA to povedala europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD). Podobný názor má aj jej stranícky kolega, podpredseda Smeru-SD Erik Kaliňák. Podľa neho návrh na vylúčenie skončí v koši.

Šimečka a Hojsík poslali list

Minulý týždeň europoslanci a podpredsedovia Progresívneho Slovenska Martin Hojsík a Michal Šimečka vyzvali listom vedenie socialistickej frakcie v Európskom parlamente a Strany európskych socialistov, aby vyvodili dôsledky „zo spolupráce Smeru-SD s fašistickými stranami Kotlebovci - ĽSNS a Republika, s ktorými spoluorganizujú 1. septembra protest proti očkovaniu“.

Viac o téme: Koronavírus

List európskym socialistom podpísali aj ďalší slovenskí europoslanci Ivan Štefanec a Miriam Lexmann (obaja KDH), Vladimír Bilčík a Michal Wiezik (obaja Spolu), Peter Pollák (OĽaNO) a Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Europoslanci sú premotivovaní

„Nemyslím si, že európski socialisti Smer vylúčia. Smer protest neorganizuje v spolupráci so žiadnou inou stranou, takže nevidím na to dôvod,“ povedala Beňová. Dodala, že aj pozvánka na demonštráciu je iba za Smer-SD. Beňová hovorí, že europoslanci z iných strán boli premotivovaní. „Zrejme vychádzali z informácie, ktorú uverejnil Milan Uhrík, ale tá nie je pravdivá,“ poznamenala Beňová.

Líder Republiky Uhrík 19. augusta na sociálnej sieti napísal, že „1. septembra ideme na veľký protest do Košíc Máme toho už fakt dosť! Covid pasy, šikana, cenzúra, vymývanie mozgov“.

Pôvodne mal byť protest občiansky

„Keď im vysvetlíme, ako sa veci majú, hodia to do koša,“ povedal agentúre SITA Kaliňák.

Podľa neho pôvodne bol záujem, aby bol protest v Košiciach občiansky v gescii petičného výboru za predčasné voľby a aby tam mali povolenie vystúpiť rôzni politici. „Ale z neznámych dôvodov to petičným výborom neprešlo. Strana Petra Pellegriniho (Hlas-SD) to odmietla, takže sme protest zorganizovali ako strana Smer-SD,“ priblížil Kaliňák.

Začali sa šíriť nepravdy

Šéf zahraničného výboru parlamentu Marián Kéry (Smer-SD) agentúre SITA povedal, že sa začali šíriť nepravdy a konšpirácie, že Smer-SD organizuje protest v Košiciach s hnutím Republika, čo nie je pravda.

„Druhá veľká nepravda a veľká konšpirácia je v súvislosti s tým, že zvolávame protest proti očkovaniu, čo je ďalší nezmysel. Protest zvolávame pre to, že sme presvedčení, že na Slovensku vládna koalícia láme ústavnosť cez koleno. Stalo sa to vo viacerých prípadoch,“ uviedol Kéry.

Využívajú všetky dostupné možnosti

Podľa neho protest 1. septembra pred Ústavným súdom SR v Košiciach je symbolický, lebo 1. septembra 1992 Slovenská národná rada prijala Ústavu SR.

Šéf Smeru-SD Robert Fico v júli vyhlásil, že musia začať „podstatne hlasnejšie“ kričať a že sa už končí všetka trpezlivosť. „Aj napriek tomu využívame všetky dostupné právne možnosti, ktoré sú nakoniec ignorované alebo zmarené, rovnako, ako to bolo v prípade referenda, ktoré politicky zmarili prostredníctvom prezidentky SR. Neostáva nám nič iné, len ísť do verejných protestov,“ hovoril Fico.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie