• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Smer, Hlas a PS sú v prieskumoch vysoko, tie natlačené nad a pod piatimi percentami nie sú podľa Hřícha „v bezpečí“

Smer, Hlas a PS sú v prieskumoch vysoko, tie natlačené nad a pod piatimi percentami nie sú podľa Hřícha „v bezpečí“

Riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích si tiež myslí, že výsledky prieskumu sú ako kocka ľadu a už počas zverejňovania „sa topia“.

2.6.2023 (SITA.sk) - Politická strana by nemala byť spokojná, kým nemá aspoň tri mesiace po sebe v prieskumoch volebných preferencií minimálne dvoch rôznych agentúr spodnú odchýlku nad piatimi percentami. Povedal to riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích v relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Nad a pod hranicou zvoliteľnosti

„Až vtedy si strana môže povedať, že je, povedzme, v bezpečí,“ poukázal Hřích. Dodal, že na Slovensku je pár strán, ktoré majú spodnú odchýlku ďaleko od línie piatich percent a celý zvyšok politického spektra je natlačený nad a pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu.

„Potom nie je podstatné pozerať sa na to, kto je od koho o pol percenta dopredu alebo dozadu, ale či tá strana nie je náhodou ohrozená,“ podotkol.

Dôležitejšie ako výsledky posledného prieskumu preferencií je podľa neho sledovať trend strany vo viacerých posledných prieskumoch. Ak má napríklad stúpajúci trend v dvoch rôznych agentúrach, ktoré zbierajú dáta odlišným spôsobom, napríklad telefonicky a anketársky, je to už určitý signál.

Ako topiaca sa kocka ľadu

Výsledky prieskumu sú podľa Hrícha ako kocka ľadu a už počas zverejňovania „sa topia“, pretože dynamika na politickej scéne je veľká. Poukazuje na to, že už počas trvania prieskumu môžu strany niekoľkokrát zmeniť názor.

„My to nameriame od pondelka do piatka, niekto iný to nameria od piatka do utorka, už sú tam iné témy. Tiež záleží od toho, či niekto dobre vyjde z exponovanej politickej relácie, či má niekto nejakú kauzu, s niekým sa poháda a podobne,“ dodal Hřích.


Zároveň podotkol, že politici majú tendenciu vyhlasovať, že prieskumom sa nedá veriť, keď sa im v nich nedarí. „Keď ale presadzujú nejaké politické rozhodnutie a prieskum ukazuje, že ľudia by to chceli, tak sa s tým, samozrejme, chvália,“ skonštatoval.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 29. september 2023

horoskopy na dnes piatok 29 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 29. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Iste otázky zostávajú naďalej nevyriešené. Dobre urobíte, ak dnes navrhnete stretnutie, na ktorom by ste veci podrobnejšie dohodli. Telefonicky sa všetko vybaviť nedá.

Býk 21.4. - 21.5.

Dávajte si pozor na nepremyslené slová ale predovšetkým na činy. V zamestnaní sa nemiešajte do vecí, ktoré sa vás priamo netýkajú.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Potrápia vás klebety na pracovisku. Niekto vás požiada o pomoc alebo radu. Bude to pre vás vhodná príležitosť na lepšie spoznanie ľudí, s ktorými žijete.

Rak 22.6. - 22.7.

Máte pred sebou rušný deň. Postarajú sa o to osoby opačného pohlavia. Klebetami vám dokážu znepríjemniť najmä poobedie. Pri rodinnom krbe už bude príjemne.Všetky Horoskopy pre Piatok 29. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie