• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Smer a Hlas si podľa Vetráka spomenuli na referendum „zrazu“ a po 16 rokoch, neplánuje sa ho ani zúčastniť

Smer a Hlas si podľa Vetráka spomenuli na referendum „zrazu“ a po 16 rokoch, neplánuje sa ho ani zúčastniť

Uviedol, že Fico a Pellegrini si na referendum spomenuli práve vtedy, keď chcú zneužiť ľudí na zvrhnutie vlády, opätovné získanie moci a zabezpečenia beztrestnosti pre seba a ich nominantov.

16.1.2023 (Webnoviny.sk) - Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda Ústavnoprávneho parlamentného výboru Milan Vetrák (OĽaNO) napriek tomu, že považuje referendum za dôležitý nástroj moci ľudu a „druhú nohu" parlamentnej demokracie, sa na blížiacom sa januárovom referende nezúčastní. Zároveň ho nazval zbytočným. Ako ďalej uviedol na sociálnej sieti, jedným z dôvodov je suma 11 miliónov eur, ktorú zaň bude musieť zaplatiť štát.

„Peniaze mohli byť investované do zdravotníctva, školstva či na inú pomoc ľuďom. Pritom sa v najbližšom čase v NR SR dohodne riešenie, ktoré v budúcnosti umožní predčasné voľby, aj pre súčasnú vládu," napísal Vetrák.

Na referendum si spomenuli po 16 rokoch

Ďalej uviedol, že predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico a predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini si na referendum zrazu spomenuli po 16 rokoch a práve vtedy, keď chcú podľa Vetráka zneužiť ľudí na zvrhnutie vlády, opätovné získanie moci a zabezpečenia beztrestnosti pre seba a ich nominantov.

„Nikdy nepriznali výsledku referenda právnu silu ústavného zákona. Nikdy neznížili kvórum pre účasť v referende, na čo podľa všetkého teraz aj doplatia. Nikdy, keď vládli, neumožnili, aby ľudia mohli v referende hlasovať o predčasných voľbách, robia to, až keď sú v opozícii," uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru.

Zefektívnenie referenda nikdy nepodporili

Vetrák taktiež tvrdí, že predstavitelia Smeru-SD a teraz aj Hlasu-SD nikdy neprijali reguláciu volebnej kampane, kde by férovo mohlo zaznieť pre a proti akémukoľvek referendu. Taktiež podľa poslanca ani jeden zákon, ktorý niekedy predložili v parlamente, sa netýkal priznania väčších práv ľuďom v referende a zefektívnenia referenda.

„Ani raz, keď hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti predkladalo počas ôsmich rokov v opozícii do NR SR opakovane zákon na zefektívnenie referenda, taký zákon nepodporili, ale zmietli zo stola," tvrdí Vetrák.

Poslanec ďalej uviedol, že v súčasnosti majú predstavitelia spomínaných strán „plné ústa" referenda a posilnenia práv ľudí v ňom. „Myslia si, že ľudia majú krátku pamäť," uzavrel Vetrák.

Maďarské fórum nepodporuje referendum, Fico a extrémisti si len urobia kampaň za peniaze daňových poplatníkov, tvrdí

Maďarské fórum (MF) nepodporuje referendum iniciované ficovcami a fašistami. Vláda už podľa nich beztak stratila dôveru v parlamente, v ktorom vládna koalícia ani nemá väčšinu. Ani v prípade úspešnosti referenda, o ktorej MF pochybuje, by nebolo právne záväzné pre parlament.

Politická kampaň

Účasťou v referende by podľa nich občania nedosiahli žiadnu relevantnú zmenu, len Robert Fico (Smer-SD) a extrémisti by si na ňom za peniaze daňových poplatníkov urobili politickú kampaň. V tlačovej správe to uviedol predseda MF Zsolt Simon.

Referendum je drahé a zbytočné

Referendum je podľa strany drahé a zbytočné a sú toho názoru, že je potrebné zúčastniť sa na voľbách a nie na referende. Apeluje teda na svojich podporovateľov a sympatizantov, aby sa v čo najväčšom možnom počte zúčastnili na parlamentných voľbách.

Poslancov Národnej rady SR strana vyzvala, aby zaistili vypísanie predčasných volieb, keďže krajina podľa nich v krízových časoch potrebuje stabilnú a odbornú vládu.

Politici mlčia a ignorujú referendum, pretože z neho majú strach. Fico opäť ukázal prstom na prezidentku

Predseda Smeru-SD Robert Fico skritizoval najvyšších štátnych činiteľov za to, že ignorujú referendum, ktoré bude 21. januára. Ako uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii, politici mlčia nie preto, že by sa o referendum nezaujímali, ale preto, že z neho majú veľký strach.

„Veľmi dobre totiž vedia, že ak by bolo úspešné, vytvára úplne nové podmienky na vyvolanie predčasných parlamentných volieb,“ povedal Fico.

Prstom ukázal na prezidentku

Zároveň dodal, že Slovensko je dnes jediná krajina v Európskej únii, ktorá nemôže vyvolať predčasné parlamentné voľby. Viní z toho prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Prezidentka zbytočne atakovala referendum v roku 2021 na ústavnom súde, zmarila ho a vyvolala stav, keď bez zmeny ústavy nemôžeme zorganizovať na Slovensku predčasné parlamentné voľby. Referendum vyhlásila na najhorší možný termín,“ povedal Fico.

Prezidentka mohla referendum vyhlásiť najneskôr 12. februára, podľa Fica ho dala schválne skôr, aby sa naň politici nemali čas pripraviť a na kampaň nechala krátky priestor.

Jediné východisko z krízy

Fico odmieta vyjadrenia prezidentky, že referendum je straníckou agendou Smeru-SD. „Je to legitímne referendum a nie ideologická téma, ktorá by sa týkala strany Smer-SD,“ povedal Fico.


Zopakoval, že jediným východiskom z krízy, v ktorej sa v súčasnosti nachádza Slovensko, sú predčasné parlamentné voľby.


V prípade, ak by bolo referendum úspešné, nebude treba na predčasné parlamentné voľby 90 hlasov poslancov, ale bude stačiť 76. „Kto sa čo i len trochu orientuje v politike, vie, že dosiahnuť 76 hlasov je podstatne jednoduchšie ako 90,“ poukázal Fico.

Budú naťahovať čas

Ak bude referendum neúspešné, 27 poslancov Smeru-SD podporí v parlamente zmenu ústavy, nie však hocijakú, zdôraznil Fico. Podporia takú zmenu, ktorá bude viesť k tomu, že bude možné vyhlásiť predčasné parlamentné voľby a tiež zmenu, že referendom sa bude môcť skrátiť volebné obdobie.


„Ako kompromis si vieme predstaviť, že tam nebude 76-ka, ale 90-ka,“ dodal Fico. Zároveň podotkol, že rozpadnutá vládna koalícia sa spolieha na to, že referendum nebude úspešné a zmena ústavy v parlamente neprejde.

„Potom budú naťahovať čas, prezidentka sa začne s nimi rozprávať o nejakej úradníckej vláde, medzitým budú rozhovory o podpore menšinovej vlády medzi SaS a zostatkom vládnej koalície,“ domnieva sa šéf Smeru-SD.


V referende 21. januára sa občania vyjadria k otázke, či súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR.

Nedajte sa oklamať nepoctivými politikmi, varuje Remišová pred referendom

Nedajte sa oklamať nepoctivými politikmi. Týmito slovami varuje na sociálnej sieti vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) dôchodcov pred blížiacim sa referendom.

Fico a jeho klony

„Politici Smeru a Hlasu vás používajú len vtedy, keď vás potrebujú, aby ste zahlasovali. Zahlasovali vo voľbách alebo v referende, ktoré bude stáť milióny zbytočne vyhodených eur," píše ďalej šéfka vicepremiérka.

Pripomenula, že najväčšia organizácia dôchodcov – Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS), ktorá by mala byť nepolitická, vyzvala dôchodcov, aby sa zúčastnili Ficovho referenda za predčasné voľby, zabezpečili úspešnosť referenda, a teda čo najskorší návrat Fica a jeho klonov.

Vyšetrovanie najväčších zlodejín

Podľa Remišovej politici Hlasu a Smeru chcú, aby im práve dôchodcovia pomohli vrátiť sa k moci, aby mohli zastaviť všetky spravodlivé procesy a vyšetrovania ich najväčších zlodejín. „A keď zahlasujete, opäť sa na vás vykašľú, tak ako sa vykašlali dlhých 12 rokov. A zas si spomenú, len keď vás budú potrebovať, aby ste im zahlasovali," pridáva šéfka strany Za ľudí.

„Všetci sme zodpovední za to, akú krajinu necháme našim deťom. Či to bude krajina, ktorú politici Smeru drancujú a vykrádajú, alebo Slovensko, kde spravodlivosť a zákon platí pre každého rovnako, kde má každý šikovný človek príležitosť byť úspešným, kde poctivá práca je odmenená a zlodejina potrestaná. Ďakujem vám za všetko, čo ste pre Slovensko urobili, no mrzí ma, že organizácia, ktorá by mala byť nepolitická volá po návrate tých politikov, ktorí najviac uškodili Slovensku a aj dôchodcom," napísala v závere Veronika Remišová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie