• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Sme rodina hlasovala za všetky tri termíny volieb, opozícia vraj len robí cirkus a klame vlastných voličov

Sme rodina hlasovala za všetky tri termíny volieb, opozícia vraj len robí cirkus a klame vlastných voličov

Koaličná zmluva sa podľa jeho slov končí pol roka pred voľbami a potom si už bude každá politická strana „kampaňovať“.

31.1.2023 (Webnoviny.sk) - Hnutie Sme rodina dodržalo to, čo avizovalo a všetci poslanci klubu zahlasovali za všetky tri termíny predčasných volieb – májový, júnový aj septembrový.

Povedal to v utorok predseda hnutia Boris Kollár po schválení termínu volieb 30. septembra v parlamente.

Podotkol, že na najlepší termín síce považuje čo najskorší, čiže májový alebo júnový, ale keďže predpokladali, že zhoda 90-tich hlasov sa nájde zrejme len na september, tak boli ochotní zahlasovať za všetky varianty.

Predčasné voľby vyhlási

Kollár je podľa svojich slov veľmi rád, že tento „cirkus s predčasnými voľbami a referendami“ sa už skončil, pretože opozícia ho využívala na predvolebný boj a na to, aby mohla vytvárať chaos. Predčasné voľby vyhlási 130 alebo 125 dní pred stanoveným termínom volieb, kandidátky sa budú môcť podávať okolo 2. júla.

Mňa len mrzí to farizejstvo zo strany opozície, ktorá na jednej strane robí mexické vlny s referendom, na druhej strane robí obrovské ovácie s májovým a júnovým termínom, pritom klamú vlastných voličov. Keď chcem tak strašne predčasné voľby, tak za septembrové už nezahlasujem?“ pýtal sa Kollár.

Podľa nich tým chcú povedať voličom toľko, že keď nie je po ich, tak nech tu je úradnícka vláda. „Tu jasne ukázala celá opozícia, že oni robia len cirkus a tie predčasné voľby vlastne vôbec nechceli,“ skonštatoval Kollár.

Záborskej návrh o interrupciách

Koaličná zmluva sa podľa jeho slov končí pol roka pred voľbami a potom si už bude každá politická strana „kampaňovať“. „Dovtedy sa budeme správať štandardne, budeme rokovať so stranou OĽaNO a Za ľudí a budeme sa dohadovať, ktoré zákony podporíme a ktoré nie,“ povedal Kollár.

Návrh Anny Záborskej (OĽaNO) o interrupciách navrhol podľa svojich slov v utorok do programu zaradiť s tým, že „o zaradení bodu rozhodne Národná rada SR pri hlasovaní o programe schôdze ako celku.

Povedal, že ako predseda parlamentu mal právo tam tento bod zaradiť, čo aj spravil a schvaľovanie bolo na poslancoch. „Keby pánovi poslancovi Tomášovi Valášekovi prešiel jeho pozmeňujúci návrh, tak by ten bod automaticky vypadol von,“ podotkol a dodal, že pokiaľ sa na grémiu dohodnú, že tento bod do programu nasledujúcej schôdze nezaradia, tak tam nebude.

Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale je to jediná cesta, myslí si Remišová

Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale po povalení vlády stranami SaS, Smer-SD, Hlas-SD a extrémistami a po odmietnutí SaS podporiť novú vládu, je to, žiaľ, jediná schodná cesta.

Uviedla to poverená vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na schválený termín predčasných volieb, ktoré budú 30. septembra.

Rozhodnú o osude krajiny

Voľby, ktoré nás čakajú, rozhodnú o osude Slovenska. Rozhodnú, či sa krajina vedená zlodejmi a populistami vydá na cestu korupcie, priemernosti a postupného úpadku, alebo spoločne zabojujeme za spravodlivosť, slobodu a prosperitu, aj keď to nebude jednoduché,“ skonštatovala.

Podľa Remišovej rozmýšľa drvivá väčšina politikov veľmi obmedzene pár mesiacov dopredu, prípadne navrhuje zvyšovanie nejakých sociálnych dávok. Sociálna pomoc je dôležitá v čase krízy, ale energetická kríza aj inflácia sa postupne skončia a politika nemôže byť neustále v zakliatí kríz. Slovensko podľa nej potrebuje uvažovať oveľa ďalej.

Hádky v koalícii blokovali progres

Remišová zhodnotila, že počas pôsobenia vo vláde sa strane Za ľudí veľa vecí podarilo, napríklad najväčšia reforma eurofondov a zníženie byrokracie v histórií, programy na nové eurofondové obdobie schválené medzi prvými šiestimi krajinami EÚ, na rozdiel od minulosti ani euro prepadnuté do Bruselu, čestne a profesionálne riadené IT služby štátu.

V medzinárodnom porovnaní vnímania korupcie Transparency International dosiahlo Slovensko historicky najlepšie umiestnenie za posledné desaťročie a oproti vláde Petra Pellegriniho sa nám v rebríčku podarilo zlepšiť o desať miest,“ poukázala Remišová. Zároveň však pripustila, že z dôvodu osobných sporov a hádok v koalícii sa mnohé veci nepodarili.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie