• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Sme presvedčení, že Rusko sa pripravuje na totálnu vojnu s Ukrajinou (video)

Sme presvedčení, že Rusko sa pripravuje na totálnu vojnu s Ukrajinou (video)

Kremeľ podľa denníka Bild v skutočnosti plánuje vojenskú operáciu s cieľom vyvinúť tlak na západné krajiny.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis je presvedčený o tom, že Rusko sa už pripravuje zaútočiť na Ukrajinu. Išlo by podľa neho o udalosť, ktorá sa v tomto regióne Európy neodohrala od druhej svetovej vojny.

Ako informovali poľské Wiadomości, na summite ministrov zahraničných vecí krajín EÚ sa okrem iného vyjadril so slovami, že "sme presvedčení, že Rusko sa pripravuje na 'totálnu vojnu' s Ukrajinou".

Otázka možného ozborojeného konfliktu je pritom v litovskej tlači horúcou témou.

Podrobné plány na možnú ruskú inváziu na Ukrajinu

Všetky okolité krajiny sa boja možnej destabilizácie regiónu. Nemecký denník Bild len pred pár dňami oznámil, že objavil podrobné plány na možnú ruskú inváziu na Ukrajinu. Rusko podľa denníka zvažuje násilné riešenie pokiaľ sa Kyjev nevzdá pokusu o opätovné získanie Krymu a východnej Ukrajiny. Podľa Nemcov by Rusko v troch etapách obsadilo približne dve tretiny územia Ukrajiny. Opierajú sa pritom o mnoho jednoznačných signálov, ktoré Rusi vysielajú do tohto štátu.

Cieľ je pritom jasný - dobyť juh Ukrajiny. Ruská armáda má najprv zaútočiť z Krymského polostrova a Donbasu. Druhá etapa zahŕňa raketový útok na územie Ukrajiy s cieľom vojensky a ekonomicky ju oslabiť. Treťou etapou môže byť už samotný pokus o presun ruských jednotiek smerom ku Kyjevu.


Kremeľ podľa denníka Bild v skutočnosti plánuje vojenskú operáciu s cieľom vyvinúť tlak na západné krajiny. Najreálnejší dátum spustenia celej operácie má byť na prelome januára a februára 2022. Ukrajinské tajné služby hlásili počas minulého týždňa rôzne rušivé signály. Na východ krajiny pri Donbase sa už presúvajú delá, tanky a bojové vozidlá. O zvýšenom počte vojakov informuje aj spravodajstvo ukrajinského ministerstva obrany.

Motívom na ruskú inváziu údajne môže byť aj práve neúspech separatistov, ktorí postupne strácajú územia a zrejme sa tým rúca možnosť, že by sa Ukrajina ocitla v dlhotrvajúcom spore vyhovujúcom Kremľu. Ak by separatisti prehrali, mohli by podľa inej analýzy Putinoví kritici prezidentovi vyčítať, že pomáhal málo. Na strane druhej, jeden prieskum ukázal, že dve tretiny Rusov sú proti útoku na Ukrajinu.

Plynovod Severný prúd 2

Nemecký spolkový minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck varoval pred "vážnymi následkami" pre plynovod Severný prúd 2 (z Ruska do Nemecka), ak by Moskva napadla susednú Ukrajinu. Habeck to uviedol v rozhovore zverejnenom v sobotu, informuje tlačová agentúra AFP.


Tento projekt za desať miliárd eur však dlhé roky sužujú odklady, pričom čelí ostrej kritike zo strany východných spojencov Nemecka v rámci Únie, ako je Poľsko, či zo strany Spojených štátov.


Nová nemecká vláda pohrozila zablokovaním prevádzky plynovodu Severný prúd 2, ak Rusko napadne Ukrajinu. "V prípade ďalšej eskalácie tento plynovod nemusí byť uvedený do prevádzky," vyhlásila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

"Z geopolitického uhla pohľadu je tento plynovod omylom. Proti jeho zriadeniu boli všetky krajiny okrem Nemecka a Rakúska. Plynovod je však už vybudovaný. Otázka jeho uvedenia do prevádzky zostáva otvorená a musí sa o ňom rozhodnúť podľa európskeho a nemeckého práva," dodala ministerka.

Spojené štáty majú morálnu a zákonnú povinnosť brániť spojencov z NATO

Americký prezident Joe Biden uviedol, že v súčasnosti "nie je na stole" možnosť, že by Spojené štáty vyslali na Ukrajinu svojich vojakov s cieľom odradiť Rusko od potenciálnej invázie.


Biden uviedol, že Spojené štáty majú morálnu a zákonnú povinnosť brániť spojencov z NATO v prípade, ak sú napadnutí. Táto povinnosť sa však nevzťahuje na Ukrajinu.


"Záležalo by to tiež na tom, čo sú ostatné členské krajiny NATO ochotné spraviť... No to, že by Spojené štáty použili silu na konfrontáciu Ruska v súvislosti s inváziou na Ukrajinu, je veľmi nepravdepodobné," uviedol Biden pre novinárov.


Americký prezident zároveň povedal, že počas rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom mu dal jasne najavo, že v prípade invázie na Ukrajinu čakajú Rusko ekonomické následky nevídaného rozsahu. Putin pritom podľa Bidena toto varovanie pochopil.


Počasie