• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Smatana: Kampaň niektorých presvedčí k vakcinácii, ale masívnejšie sa budú očkovať, až keď začnú znova umierať ľudia

Smatana: Kampaň niektorých presvedčí k vakcinácii, ale masívnejšie sa budú očkovať, až keď začnú znova umierať ľudia

Veľmi tvrdý lockdown pomôže. Po poslednom roku, kedy sme boli prakticky stále v nejakom lockdowne, si však neviem predstaviť, ako by ľudia poslúchali.

Tretia vlna koronavírusu u nás podľa analytika Martina Smatanu prepukne najneskôr v septembri.

Pri delta variante však hrozí trojnásobok úmrtí ako pri druhej vlne.

V rozhovore pre portál vZdravotníctve.sk sa okrem toho bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky (dnes Inštitút zdravotných analýz) pri ministerstve zdravotníctva vyjadril aj k aktuálnemu tempu očkovania, britskej ceste boja s pandémiou premorením obyvateľstva či k povinnému očkovaniu.


Na Slovensku sa doteraz laboratórne potvrdilo 107 prípadov infekčnejšieho delta variantu koronavírusu. V Česku už delta variant začína dominovať. Kedy očakávate zhoršenie epidemickej situácie u nás?


To sa teraz veľmi ťažko predpovedá z viacerých dôvodov. Jeden z nich je, že krajiny ako Španielsko, Portugalsko alebo Česko majú oveľa viac turistov, ktorí im tam deltu mohli priniesť a ďalej šíriť. My sme zavedením prísnejších pravidiel na hraniciach šírenie aspoň čiastočne obmedzili. Ako však vidíme, vo väčšine krajín majú po prvom väčšom záchyte delty do mesiaca násobky nakazených.


Reálne si myslím, že veľký nárast príde najneskôr v septembri, keď sa deti vrátia do škôl, zhorší sa počasie a viac ľudí bude tráviť čas v interiéroch. To je vlastne aj dôvod, prečo Briti teraz pristúpili k akémusi nepriamemu premoreniu obyvateľstva. Klesá im počet prvoočkovaných a chcú sa premoriť teraz, keď majú situáciu ako-tak pod kontrolou. Na jeseň sa deti zavrú do škôl a vírus sa bude šíriť oveľa agresívnejším tempom.


Mali by sme si z britského modelu brať príklad a spoliehať sa na premorenie?


Je to experimentálny prístup a viacerí odborníci ho kritizovali. Keď sa však pozrieme na ich poslednú vlnu v čase nárastu, pri porovnateľnom počte prípadov, ako majú teraz, mali vtedy dvadsaťnásobne úmrtí viac. Iná krajina však tento model nenasleduje a to sú krajiny, ktoré majú väčšie percento zaočkovaného obyvateľstva ako Briti. Väčšina štátov sa, naopak, snaží čo najviac obyvateľov vrátane tínedžerov zaočkovať oboma dávkami vakcíny.

Pokiaľ Nitra, Trnava a okolie nebude mať takú mieru zaočkovanosti, sú pre hlavné mesto ich obyvatelia rizikom.


Na Slovensku sa ku kolektívnej imunite zatiaľ najviac blíži Bratislava. Nemusia sa teda obyvatelia hlavného mesta obávať výraznejšieho šírenia vírusu a zároveň sprísnených opatrení?


Na jednej strane treba Bratislavu za jej snahu pochváliť. Keď sa tretia vlna pandémie rozšíri, pravdepodobne bude mať regionálny charakter. Málo zaočkované regióny, ako napríklad Orava, budú mať oveľa viac obetí aj hospitalizovaných na počet nakazených. Na druhej strane, keď sa pozriete ráno na dopravu do Bratislavy, tak vedie z Nitry a Trnavy. Takže pokiaľ Nitra, Trnava a okolie nebude mať takú mieru zaočkovanosti, sú pre hlavné mesto ich obyvatelia rizikom.

Aby sa nakoniec nestalo, že práve tí, čo dochádzajú, nespôsobia aj v Bratislave pomerne veľkú vlnu. V kľúčových parametroch, ako sú úmrtia a hospitalizácie, by však bola na tom Bratislava stále lepšie v porovnaní s ostatnými regiónmi. A viem si predstaviť, že región, ktorý má zaočkovanosť oboma dávkami napríklad 60 %, by mal všetky pravidlá v COVID automate napríklad o dve úrovne lepšie.


Očakávate vyšší záujem Slovákov o očkovanie vzhľadom na tak často spomínanú tretiu vlnu?


Problém je, že pri tretej vlne bude dominovať delta variant, pri ktorom je vakcína efektívna až po uplynutí dvoch týždňov po druhej dávke. To znamená, že nezaočkovaní, ak sa nedajú zaočkovať tento týždeň, už nestíhajú začiatok jesene. A ak počítame s tým, že najneskôr na jeseň začne tretia vlna, už bude neskoro, pretože nebudú chránení. Myslím si, že marketingová kampaň či lotéria presvedčia na očkovanie niektorých ľudí, ale začne sa zaočkovať oveľa masívnejšie, až keď začnú znova umierať ľudia. A to už bude, bohužiaľ, neskoro.


Potvrdzujú skutočne dáta, že pri delta variante sa zaočkovaní nakazia skôr ako nezaočkovaní, alebo len čísla antivaxeri interpretovali po svojom?


V princípe ide o matematický jav, treba sa však na to pozrieť cez dáta. Public Health England každý piatok zverejňuje aktualizáciu analýzy delta variantu. Tento hoax sa šíril po 15. aktualizácii, kde bolo uvedené, že reálne zomrelo viac ľudí, ktorí mali obe dávky vakcíny. Keď sa pozrieme na predposlednú verziu dokumentu, mali zanalyzovaných 124-tisíc pozitívnych prípadov, z toho 10 až 11-tisíc bolo s oboma dávkami, zvyšok boli nezaočkovaní alebo s jednou dávkou. Keď sa pozrieme detailne na počet úmrtí, evidovali 257 obetí v skupine nad 50 rokov, plne zaočkovavných bolo 116, nezaočkovaných 71.

Keď sa však pozrieme, koľko je v tej skupine nezaočkovaných, ide o menej ako dva milióny, zaočkovaných dvoma dávkami je 20,5 milióna. Keď to prepočítame, zistíme, že neočkovaní zomierajú šesťkrát častejšie ako zaočkovaní. Keď sa pozrieme na všetky vekové skupiny, je to takmer deväťnásobne viac.


Aj toto je príklad, že nie sú dôležité len dáta, ale aj ich interpretácia. Je podľa vás potrebné sa viac zamerať na komunikáciu s odporcami očkovania alebo to nemá význam?


Vo väčšine prípadov strach ľudí pramení z niečoho iracionálne, z niečoho, čo niekde počuli alebo čítali. Potrebujú niekoho, kto im vysvetlí, prečo to nie je pravda. Komunikácia bola u nás veľmi dlho podceňovaná. V televízii sme videli maximálne to, ako sa jedni a druhí osočovali z toho, čo nefunguje.

Nepomohla tomu ani kauza Sputnik. Keby sa tak ako ruská vakcína promovali aj vakcíny od Astra Zenecy, Pfizeru a Moderny, dnes mohla byť zaočkovanosť úplne iná. Rovnako, keby sa viac pracovalo so starostami, ktorí majú na svojich obyvateľov veľký vplyv… Viem, že nepresvedčíme každého, ale každý jeden sa ráta.

Veľmi ťažko sa presviedča, keď politický favorit ľudí povie, že sa nedá zaočkovať alebo nevie, či sa dá zaočkovať.


Keď sa pozrieme na prieskumy o ochote ľudí očkovať sa podľa voličskej základne, aký veľký vplyv majú politici na zaočkovanosť obyvateľstva?Obrovský. Najlepší príklad je tlačová beseda expremiéra Igora Matoviča, keď ohlasoval Sputnik V a v rámci nej veľmi nešťastne nepriamo povedal, že Astra Zeneca nie je dobrá vakcína. To bolo vo februári až marci, keď sa očkovali učitelia a tretina z tých, čo mali prísť nasledujúce dni na očkovanie, sa v ten deň odhlásili.


Keď sa pozrieme na dve najväčšie opozičné strany – Hlas a Smer, predseda Hlasu Peter Pellegrini sa vyjadruje, že sa dá zaočkovať možno jedného dňa. Predstavitelia strany Smer sa aktívne vyhradzujú voči očkovaniu. To sú dve najväčšie strany a aj keď ich predstavitelia nemusia byť najpopulárnejší politici, majú mediálny vplyv. Veľmi ťažko sa presviedča, keď politický favorit ľudí povie, že sa nedá zaočkovať alebo nevie, či sa dá zaočkovať.


Boli ste na ministerstve zdravotníctve za vlády Fica aj Pellegriniho. Myslíte, že by takto komunikovali, ak by boli stále vo vláde?Nie. Oni by boli tí, ktorí by teraz behali po regiónoch, očkovali sa a fotili pri tom a robili by si na tom mediálnu kampaň. Presne, ako to robí celá Európa. Opozičníci, oportunisti, všetci sa predbiehajú, kto viac ľudí presvedčí a sťažujú sa, že vládni politici pri tom zneužívajú svoj veľký mediálny priestor, ktorí prirodzene majú. U nás je to úplne naruby.


Malo by sa podľa vás zaviesť povinné očkovanie na Slovensku?


Bol by som za to, no ešte sme nevyčerpali všetky možnosti dobrovoľného očkovania. Hovorím o očkovacej kampani, len nedávno sme spustili očkovanie u všeobecných lekárov, iba teraz sa vo veľkom spúšťa očkovanie vo fabrikách. Ešte máme veľký priestor, aby sme mohli zaočkovanosť prirodzene navýšiť.

Nemáme však veľa času vzhľadom na prichádzajúcu tretiu vlnu, maximálne tak dva až tri týždne. Potom by som zvažoval povinné očkovanie pre zamestnancov zdravotných a sociálnych služieb a rizikové skupiny obyvateľstva, teda nad 70 rokov. Treba však podotknúť, že sa zdravotníci už teraz povinne očkujú proti hepatitíde B a deti na 10 rôznych ochorení.


Kedy by sme mohli na Slovensku dosiahnuť zaočkovanosť na 60 %, ako sa uvádza v Národnej očkovacej stratégii? Bude to pri delta variante vôbec stačiť na kolektívnu imunitu?


Pri delta variante je potrebných 80 % a viac, podľa toho ako odhadujeme efektivitu vakcín. Ak by sme očkovali aktuálnym tempom, trvá nám zaočkovanie na 60 % prvou dávkou do januára. Do konca marca by sme dosiahli 80 %.


Treba podotknúť, že máme nezaočkovaných viac ako 800-tisíc ľudí v skupine nad 50 rokov. Ak by umierali rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň pri šírení delta variantu približne 40-tisíc mŕtvych. To je trojnásobok toho, čo sme zažili.

Delta je o 40 až 60 % agresívnejší variant ako britská mutácia, ktorá nám tu spôsobila 13-tisíc mŕtvych. Je to neakceptovateľné riziko. Áno, viem, toto je pesimistický scenár, máme časť populácie s protilátkami, ak by toto hrozilo, tak sa zavedú opatrenia, ale matematicky nám aj tento scenár hrozíí.


Je podľa vás reálne, že niekedy dosiahneme 80 % a vyššiu zaočkovanosť?


Ťažko, keď očkovanie detí na vybrané ochorenia dosahuje 90 až 95 % a je povinné. Ani neviem, či vôbec reálne nejaká krajina očakáva takú vysokú zaočkovanosť.

Veľmi tvrdý lockdown pomôže.


Ak sa teda takúto zaočkovanosť nepodarí dosiahnuť, pomôže dostať situáciu pod kontrolu opäť tvrdý lockdown?


Veľmi tvrdý lockdown pomôže. Po poslednom roku, kedy sme boli prakticky stále v nejakom lockdowne, si však neviem predstaviť, ako by ľudia poslúchali. Ľudia už budú živoriť, to je ten najväčší problém.


Mali by sme očkovať aj mladšie ako 12 ročné deti?


Každý jeden sa ráta. Je pravda, že deti zvyčajne nekončia v nemocnici a nezomierajú na COVID, ale keď sa vrátia do škôl a nakazia sa tam, nakazia potom aj príbuzných doma. Je to teda médium, ktoré je tiež kľúčové očkovať alebo inak chrániť.


Vieme povedať, koľko detí by sme mali mať zaočkovaných, aby sme sa nemuseli báť septembra?


Také číslo nemáme, ale keď sa pozrieme na krajiny Beneluxu, tak tam plánujú mať aj 80 % zaočkovaných.


Aký vplyv môže mať na očkovanosť príchod pápeža Františka na Slovensko a podmienka, že sprievodné podujatia budú sprístupnené len zaočkovaným?


Viem si predstaviť, že to môže presvedčiť ľudí najmä z regiónov, kde sú ľudia veľmi pobožní a je tam nízka zaočkovanosť, ako je napríklad Orava alebo východ. Môže byť pre mnohých veľkou motiváciou.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie