• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Sľuby o celosvetovom zastavení odlesňovania sa neplnia, vlani zmizlo každú minútu asi 11 futbalových ihrísk lesa

Sľuby o celosvetovom zastavení odlesňovania sa neplnia, vlani zmizlo každú minútu asi 11 futbalových ihrísk lesa

Glasgowský pakt dohodli po tom, ako úbytok stromov nedokázala zastaviť predchádzajúca dohoda z roku 2014

Vlani podľa nového výskumu prudko vzrástol úbytok stromov a zmizla plocha tropického lesa s rozlohou Švajčiarska.

Znamená to, že politický záväzok ukončiť odlesňovanie, ktorý dali svetoví lídri na klimatickej konferencii COP26, sa nevyvíja dobre. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Výnimkou je Indonézia

V roku 2022 sa každú minútu stratilo približne 11 futbalových ihrísk lesa, pričom najväčší podiel na tomto ničení mala Brazília.

Výrazné zníženie úbytku lesov v Indonézii však ukazuje, že zvrátenie tohto trendu je dosiahnuteľné, konštatuje BBC.

Jedným z kľúčových momentov COP26 v Glasgowe v roku 2021 bol podpis deklarácie o lesoch, ktorou sa viac ako 100 svetových lídrov zaviazalo spoločne pracovať na „zastavení a zvrátení úbytku lesov a degradácie pôdy do roku 2030“.


Podpísali sa pritom pod ňu lídri z krajín, ktoré majú približne 85 % svetových lesov. Nechýbal medzi nimi ani bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý zmiernil presadzovanie environmentálnych zákonov, aby umožnil „rozvoj“ v amazonskom dažďovom pralese.

Ideme nesprávnym smerom


Ako pripomína BBC, Glasgowský pakt dohodli po tom, ako úbytok stromov nedokázala zastaviť predchádzajúca dohoda z roku 2014.

Nová analýza organizácie Global Forest Watch však ukazuje, že sa neplní ani nový sľub z Glasgowa.


„V celosvetovom meradle sme ďaleko od správnej cesty a ideme nesprávnym smerom. Z našej analýzy vyplýva, že globálne odlesňovanie v roku 2022 bolo o viac ako milión hektárov väčšie ako je úroveň potrebná na dosiahnutie nulového odlesňovania do roku 2030,“ skonštatoval Rod Taylor z organizácie World Resources Institute (WRI), pod ktorú patrí Global Forest Watch.


V štáte Amazonas, kde sa nachádza viac ako polovica neporušených brazílskych lesov, sa miera odlesňovania za posledné tri roky takmer zdvojnásobila.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie