• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Slovenský systém S-300 je už na Ukrajine, tajný presun trval dva dni

Slovenský systém S-300 je už na Ukrajine, tajný presun trval dva dni

Slovensko poslalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300.

8.4.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine. Informovala o tom televízia Markíza na svojom spravodajskom webe Tvnoviny.sk. Tajný presun trval podľa informácií TV Markíza dva dni.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Najskôr ministerstvo obrany presunulo systém bližšie k východnej hranici a potom na Ukrajinu. Obranný systém S-300 je pôvodne ruskej výroby.

Informáciu neskôr potvrdil na sociálnej sieti aj premiér Eduard Heger.

UKRAJINE SME DAROVALI S-300

Môžem potvrdiť, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine.


Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu.


Darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Rovnako ubezpečujem, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov.

Pohyby na hraniciach znepokojili opozíciu

Správu o presune systému čiastočne potvrdil aj líder opozície Robert Fico (Smer). Na svojom oficiálnom profile ešte vo štvrtok večer napísal, že celý deň dostáva informácie z hraníc s Ukrajinou o manévroch s vojenskou technikou. „Máme vážne obavy, že Heger chce v Kyjeve oznámiť slovenský dar Ukrajine – S-300. To by bolo čisté šialenstvo. Nielenže by sme sa zbavili multimiliónového systému ochrany, ktorý je lepší ako americký Patriot. Ale by sme sa viac a viac v mene amerických záujmov zapojili do vojny na Ukrajine, s ktorou nič nemáme,“ varoval.

Naď hovoril o náhrade

Minister obrany Jaroslav Naď už takmer od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu hovoril, že slovenské ozbrojeného sily sa musia vysporiadať s minulosťou v podobne starých ruských strategických obranných systémov, či už systémov S-300 alebo lietadlied MiG-29. S oboma majú ukrajinskí vojaci dlhoročné skúsenosti a slovensko má navyše problém s ich údržbou, keďže servisovanie mali v rukách technici z Ruska.


Americký minister obrany prípadnú pomoc USA Slovensku pri náhrade systémov protivzdušnej obrany nekomentoval. Naznačil, že riešenie by nemalo ležať len na pleciach Američanov ale malo by sa hľadať na medzinárodnej úrovni. „Rozprávame sa s viacerými spojencami, aby sme im poskytli čo najviac spôsobilostí. Budeme oslovovať viacerých partnerov a spojencov a hľadať riešenie realizácie. Bude sa o tom ešte ďalej diskutovať,“ avizoval Lloyd Austin.

Danko chce nechať celý konflikt na Rusov a Ukrajincov, súhlasí s Orbánom a zbrane by im neposielalInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaPutin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu


Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti UkrajinyNajčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie