• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Slovenský štít overuje na vojenskom cvičení schopnosti takmer 2-tisíc vojakov V4, USA či NATO

Slovenský štít overuje na vojenskom cvičení schopnosti takmer 2-tisíc vojakov V4, USA či NATO

Medzinárodné vojenské cvičenie momentálne vrcholí svojou taktickou fázou.

21.3.2023 (SITA.sk) - Temer 2 000 vojakov zo štátov V4, Spojených štátov amerických i Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR si overuje svoje schopnosti naplánovať a vykonať obrannú operáciu v medzinárodnom zoskupení na medzinárodnom vojenskom cvičení Slovenský štít 2023.

Taktická fáza

Na cvičení je tiež približne 400 kusov vojenskej techniky. Medzinárodné vojenské cvičenie momentálne vrcholí svojou taktickou fázou, v Centre výcviku Lešť.

V rámci neho je tiež realizovaná pravidelná certifikácia Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku, ktorá je dislokovaná pod velením Českej republiky na Lešti. Ministerstvo obrany (MO) SR o tom informovalo v tlačovej správe.

Bojová skupina EU

Taktické cvičenie predstavuje výcvikovú príležitosť pre určené skupiny do bojovej skupiny EU krajín V4, na to, aby zosúladili svoje postupy a štandardy pred certifikáciou a zaradením do fázy stand-by v nasledujúcom období.

Prvýkrát v histórii cvičenia je doň zapojená aj jednotka aktívnych záloh 21. mechanizovaného práporu z Michaloviec. V cvičení predstavuje protivníka pre certifikované jednotky mnohonárodnej bojovej skupiny, a to spolu s kolegami z Vyšehradskej štvorky a Národnej Gardy štátu Indiana zo Spojených štátov.

Koordinácia spolupráce

„Slovenský štít je každoročne už od roku 2015 skvelou výcvikovou príležitosťou zameranou na koordináciu spolupráce s našimi spojencami pre prípadnú situáciu spojenú s čl. 5 Severoatlantickej zmluvy, teda napadnutie člena Aliancie, v tomto prípade pre účely cvičenia napadnutie Slovenskej republiky, aby sa vedeli skoordinovať a spolupracovať pri obrane,“ vraví minister obrany SR Jaroslav Naď.

Šéf rezortu obrany skonštatoval, že naše spôsobilosti sa neustále zlepšujú a verí, že budú narastať s príchodom novej techniky, ktorú obstarali i obstarávajú.

„Verím, že už budúci rok uvidíme na cvičení nové bojové obrnené vozidlá 8x8 Patria a v nasledujúcich rokoch aj pásovú techniku či Leopardy, ktoré budú priebežne dodávané,“ doplnil.

Ohrozenie mieru vo svete

Minister obrany okrem toho zdôraznil, že Slovensko patrí k najsilnejšej obrannej aliancii na svete. Svoju kvalitu podľa neho dokázala tým, že za 70 rokov jej existencie sa nik neodvážil zaútočiť na jej člena.

Ruská federácia však podľa Naďa ukázala, že ohrozuje mier i bezpečnosť vo svete, čo podčiarkuje potrebu pripravenosti a výcvikových aktivít.

„Len za ostatné roky sme boli svedkom, ako Ruská federácia napadla Gruzínsko, teraz Ukrajinu, neustále prostredníctvom hybridných hrozieb ohrozuje viaceré krajiny vrátane Slovenska. Vidíme štvavú dezinformačnú kampaň, vojnovú propagandu Ruska u nás vrátane až nehorázneho vyjadrenia ruskej ambasády na sociálnych sieťach, kde sa vyhrážajú predstaviteľom demokratickej vlády na Slovensku – to je nemysliteľné. Rusko preto jednoznačne je hrozbou a či sa nám to páči, alebo nie, musíme byť pripravení na všetky scenáre, aj keď si všetci želáme mier,“ uzavrel minister.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie