• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Slovenský priemysel čelí kríze, ceny energií výrazne zdraželi a firmy vyčerpali všetky rezervy

Slovenský priemysel čelí kríze, ceny energií výrazne zdraželi a firmy vyčerpali všetky rezervy

Podľa Klubu 500 podniky pre pandémiu a s ňou spojené obmedzenia vyčerpali všetky svoje rezervy.

Klub 500 žiada vládu, aby znížila koncové ceny elektriny pre podniky, upustila od zvyšovania daní a odvodov a predĺžila možnosť čerpania štátnej pomoci do konca roka 2021.

Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov tvrdí, že podniky pre pandémiu a s ňou spojené obmedzenia vyčerpali všetky svoje rezervy a ich aktuálnu situáciu navyše komplikujú raketovo sa zvyšujúce ceny vstupných surovín, drahá elektrina, ale aj vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce.

Podľa Klubu 500 sú mnohé slovenské firmy podkapitalizované a prestávajú byť konkurencieschopné.

Ceny rastú závratnou rýchlosťou

„Ceny vstupov rastú v mnohých prípadoch závratnou rýchlosťou. U niektorých komodít používaných v chemickom priemysle stúpli ceny v porovnaní s októbrom minulého roka až o 450 %, dopravné náklady do a zo zahraničia zdraželi o desiatky až stovky percent, naviac nie sú k dispozícii ani voľné kapacity na dopravu vstupov napríklad z Číny. Zvýšili sa aj náklady na pracovnú silu, služby, stavebné materiály, obaly, drevo či kovy,“ konštatuje výkonný riaditeľ

Klubu 500 Tibor Gregor.

Tento rast ale nekopíruje predajné ceny výrobkov. Niektorí slovenskí výrobcovia už podľa neho hlásia, že museli obmedziť výrobu tých produktov, s ktorými nedokázali cenovo konkurovať zahraničiu.

Úspory by mali hľadať vo výdavkoch

Klub 500 zároveň žiada vládu, aby predĺžila obdobie prvej pomoci do konca roka 2021 a znížila minimálnu hranicu pomoci na pokles tržieb od 10 percent. Taktiež apeluje na členov koalície, aby neprijímali také návrhy daňovej reformy, ktoré spôsobia len ďalší rast daňovo-odvodového zaťaženia a v niektorých prípadoch aj rozvrat verejných financií.


„Práve naopak, mali by ísť cestou nižších daní a odvodov a úspory by mali hľadať na výdavkovej strane štátneho rozpočtu, v prebujnenej štátnej, verejnej správe a miestnej a územnej samospráve. Len tak sa podarí ozdraviť a odťažiť slovenský priemysel, ktorého dobré fungovanie je základným krokom k fungovaniu celej ekonomiky,“ uzatvára Gregor.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie